Zrewitalizowany Ogród Górny przy Zamku Królewskim w Warszawie to wspaniałe miejsce do wypoczynku. Tu można w ciszy, z dala od zgiełku miasta i cieszyć się wspaniałym widokiem na Wisłę.
Historia tego miejsca jest dość zawiła. Pierwsze wzmianki na temat ogrodu pochodzą z XV wieku. Nie wiadomo jednak, w którym znajdował się miejscu. Dopiero po rozbudowie Zamku z inicjatywy Zygmunta III Wazy na niewielkiej powierzchni na samej górze skarpy posadzone zostały pierwsze kwiaty i drzewa owocowe. Zbudowano również dwie fontanny i postawiono klatkę z ptakami. Później, aby powiększyć przestrzeń przeznaczoną na ogród, król Stanisław August kazał osuszyć część koryta Wisły. Jednak za jego czasów nie posadzono w ogrodzie roślin. Do XIX wieku w tym miejscu rosła jedynie trawa. Drzewa i krzewy ozdobne pojawiły się dopiero ok. 1820 r., posadzone według projektu Jakuba Kubickiego.
Ogród Dolny i Górny oddzielała ruchliwa ulica. Projekt Kubickiego zakładał powstanie tunelu nad ulicą, dzięki czemu z górnej do dolnej części ogrodu można było zejść po schodach. To nowatorskie jak na owe czasy rozwiązanie budziło wielki podziw.
Rewitalizacja ogrodu trwała około półtora roku. Obecny układ alejek nawiązuje do projektu z czasów międzywojennych. Wzdłuż nich postawione zostały białe ławki oraz wazy zaprojektowano w stylu lat 20-tych i 30-tych. Duża fontanna znajdująca się nad Arkadami Kubickiego również nawiązuje do stylu art déco.
Ze względu na ukształtowanie terenu i umiejscowienie ogrodu (nad dachem Arkad Kubickiego) większość robót ziemnych została wykonana ręcznie lub przy użyciu lekkiego sprzętu budowlanego. Prace obejmowały m.in. wytyczenie ścieżek, ukształtowanie skarp i wykopów, wymianę i utwardzenie gruntu, a także założenie instalacji automatycznego nawadniania, doprowadzenie wody, wykonanie drenaży, kanalizacji oraz instalacji elektrycznych. W ogrodzie powstały elementy małej architektury, czyli kamienne ławki, wazy, fontanna.
Wzdłuż alejek, po raz pierwszy w historii ogrodu, ustawione zostały białe, drewniane ławki (14 sztuk). Natomiast charakterystyczne pojemniki na szczepione na pniu klony (96 sztuk) pomalowano w barwy herbu Poniatowskich. Zostały one zaprojektowane na wzór tych widocznych na obrazie Canaletta, przedstawiającym Widok Warszawy od strony Pragi.
Prace ogrodnicze polegały na założeniu trawników na dachu Arkad Kubickiego i na skarpach. Wzdłuż alejek posadzone zostały niskie żywopłoty z bukszpanu. Z bukszpanu powstały również ciekawe partery w trójkątnym ogrodzie przy Bibliotece Królewskiej.
Kwietniki (zajmujące 95 m²) wiosną i latem zdobią kwitnące rośliny, takie jak heliotropy, złocienie. W ogrodzie trójkątnym na rabatach kwitnie wonna lawenda wąskolistna.
Wstęp do ogrodu jest bezpłatny. Można po nim spacerować w okresie od 2 maja do 30 września, w godzinach od 10.00-20.00.
Zdjęcia: Małgorzata Wójcik