Zasady, które powinien znać każdy właściciel ogrodu, balkonu i tarasu.
W branży ogrodniczej, tak jak w każdej innej, krąży wiele mitów. Obalamy osiem najważniejszych z nich. Wyjaśnienie tych spraw może pomóc tym, którzy planują założyć ogród lub nie wiedzą, jak pielęgnować swoje rośliny.
Rośliny iglaste nie śmiecą
Fałsz: wszystkie gatunki krzewów i drzew iglastych co kilka lat zrzucają igły. Jednak proces ten jest mało widoczny w porównaniu z tym, jaki zachodzi każdej jesieni w przypadku gatunków liściastych. Wystarczy sięgnąć ręką pod gęsty krzew jałowca lub zajrzeć pod szeroką koronę świerka. Znajdziemy tam warstwę kłujących igieł.
Podlewamy rośliny przez cały dzień, głównie podczas upałów
Fałsz: w czasie upałów rośliny podlewa się wczesnym rankiem lub późnym wieczorem, gdy słońce przestanie prażyć. W środku dnia rośliny bronią się przed upałem, zamykają aparaty szparkowe, ograniczając parowanie. Podlewanie roślin w tym czasie sprawia, że ich kondycja się pogorszy, liście ulegną poparzeniu. Krople wody, które osiądą w czasie podlewania na liściach, działają niczym małe soczewki. Sprawiają, że liście zostają poparzone przez słońce.
W cieniu nic nie kwitnie
Fałsz: w cieniu i na stanowisku lekko zacienionym kwitnie wiele ciekawych gatunków krzewów, bylin i roślin sezonowych. Pod koronami drzew najlepiej się czują wspaniałe różaneczniki (Rhododendron), pierisy (Pieris), kiścienie (Leucothoe), hortensje bukietowe (Hydrangea paniculata), tawułki (Astilbe), parzydło (Aruncus), jarzmianki (Astrantia), dąbrówka (Ajuga) i niecierpki (Impatiens).
Trawnik z rolki lepszy niż z siewu
Fałsz: każdy rodzaj trawnika jest dobry, tylko każdy ma inne cechy. Wybór między darnią z rolki a trawnikiem z siewu należy uzależnić od kilku czynników. Dobrze wiedzieć, że po położeniu darni trzeba odczekać kilka tygodni (w tym okresie nie można chodzić po murawie, żeby nie uszkodzić korzeni). Na trawnik z siewu trzeba trochę czekać, ale wysiewając nasiona można je dobrać – do rodzaju podłoża, intensywności użytkowania, stanowiska (słońce, półcień, cień).
Przycinanie szkodzi krzewom
Fałsz: u gatunków znoszących dobrze cięcie po zabiegu pąki boczne zostają pobudzone i krzew się zagęszcza. Dlatego nie należy unikać strzyżenia tych roślin i pozwalać im rosnąć do góry, jeśli chcemy stworzyć z nich gęsty żywopłot, obwódkę wokół rabaty lubo szpaler.
Pnącza niszczą elewację
Fałsz: pnącze wpinające się po nie zniszczonej, gładkiej nawierzchni ściany lub muru nie niszczy jej. Zwiększa powierzchnię czynną biologicznie w ogrodzie, poprawia wygląd estetyczny budynku i ogrodu. Sprzyja drobnym zwierzętom, które w ich gałęziach budują swoje domki (owady, ptaki). Sadząc rośliny pnące należy sprawdzić, do jakiej długości dorastają ich pędy. Nie należy ich sadzić przed planowanym remontem elewacji.
Rośliny można przycinać o każdej porze roku
Fałsz: zimą nie strzyżemy trawnika, a większość krzewów i drzew ozdobnych (tych, które znoszą tego typu zabiegi) przycinamy od wiosny do końca sierpnia; rany muszą zabliźnić się przed zimą. Nie należy przeprowadzać cięć tuż przed kwitnieniem lub owocowaniem roślin. Część gatunków roślin (np. drzewka owocowe) przycina się pod koniec zimy, w lutym i marcu.
Sadzimy rośliny tak gęsto, by od razu zakryły podłoże
Fałsz: podczas sadzenia sprawdzamy docelową szerokość każdego gatunku. Sadzonki w sprzedaży to młode okazy, które dopiero po kilku, kilkunastu latach rozrastają się do pełnych rozmiarów. Na żądany efekt w ogrodzie trzeba zawsze trochę poczekać.
Zdjęcia: 123RF