Żywo kolorowa kompozycja z okazałych łubinów i delikatnych kuklików rozjaśnia ogród niczym płomień.
Łubiny są rzadko wykorzystywane do ogrodowych kompozycji, choć wcale na to nie zasługują. Ich niezwykłe kwiaty mogą być białe, jasno i ciemnofioletowe, różowe i czerwonawe. Poza kwiatami roślina ma również dekoracyjne liście. Wymaga jednak odpowiedniego towarzystwa, gdyż po przekwitnięciu staje się mało efektowna.
Co tu rośnie?
Na tej rabacie obok fioletowych i ciemnoróżowych łubinów rosną ogniście pomarańczowe kukliki. Ciemnofioletowa plama szałwii znajdująca się po lewej stronie pozostanie ozdobą tego miejsca przez całe lato. Rabata znajduje się w nasłonecznionym miejscu. Jednak kukliki towarzyszące łubinom można sadzić zarówno w słońcu, jak i w lekkim cieniu. Wymagają one stale wilgotnego podłoża.
Co można zmienić?
Poza kuklikami z łubinami ładnie komponują się również kwitnące w czerwcu maki. Można posadzić typowe czerwone maki, ale by uzyskać ciekawy efekt warto wzbogacić kompozycję o mniej popularną odmianę białą lub pomarańczową. Na brzeg rabaty z łubinami można wprowadzić delikatną mgiełkę z błękitnych niezapominajek. Natomiast żółty akcent stworzą jaskry lub pełniki.
- Mak ogrodowy (Papaver orientale) – roślina kwitnąca w maju. Później jej części nadziemna zamiera. Maki lubią suche i ubogie podłoże oraz mocno nasłonecznione stanowiska. W zależności od odmiany dorastają do 40-120 cm.
- Jaskier ostry (Ranunculus acris) – osiąga 60 cm wysokości. Kwitnie na żółto od maja do lipca. Wymaga wilgotnego, piaszczysto-gliniastego podłoża zasobnego w próchnicę. Jaskry mają odmiany o pełnych kwiatach.
- Niezapominajka błotna (Myosotis palustris) – dwuletnia roślina osiągająca ok. 30 cm wysokości. Kwitnie na niebiesko od kwitnie do czerwca. Może rosnąć na przeciętnej, umiarkowanie wilgotnej glebie, w półcienistym miejscu.
- Pełnik europejski (Trollius europaeus) – bylina dorastająca do 50 cm wysokości. Kwitnie na żółto w maju i czerwcu. Lubi żyzne, próchniczno-gliniaste, stale lekko wilgotne podłoże. Najlepiej prezentuje się nad brzegami zbiorników wodnych oraz na rabatach naturalistycznych.
Zdjęcia: 123RF, pixabay.com/touristbirds, Hans, JNJefferyDesign