Niski żywopłot obwódkowy to dodatkowa ozdoba rabaty i sposób na uporządkowanie przestrzeni w ogrodzie.
Założenie obwódki wzdłuż krawędzi rabaty pozwala na uporządkowanie przestrzeni. Obwódka ogranicza rośliny i nie pozwala im rozrastać się na trawnik lub ogrodową ścieżkę, podkreśla urodę wyższych od niej roślin i nadaje charakteru całej kompozycji, niczym kreska na powiece.
Gatunki na obwódki
Najczęściej na obwódki stosuje się niskie odmiany bukszpanów (Buxus). Zaletą tego gatunku krzewu są zimozielone liści, gęstość, łatwa uprawa, możliwość cięcia, tolerancja w stosunku do stanowiska (słońce, półcień, cień). Obwódka z bukszpanu najczęściej kojarzy się z geometrycznymi parterami w ogrodach barokowych. We współczesnych ogrodach można się na nich wzorować. Jednak obecnie modne jest także otaczanie obwódkami z bukszpanu rabat bylinowych złożonych w wielu różnokolorowych gatunków. Obwódką z bukszpanu można również otoczyć kompozycję z krzewów lub traw ozdobnych.
Nie tylko bukszpan
Obwódki można zakładać także z zimozielonej trzmieliny Fortune’a, niskich, zimozielonych gatunków irgi, lawendy wąskolistnej, karłowych odmian berberysu oraz bylin i roślin sezonowych. Ciekawym rozwiązaniem jest wykorzystywanie na obwódki traw ozdobnych – gatunków tworzących niskie, zwarte kępy.
Sezonowa zmienność
Obwódka może zmieniać swój wygląd w ciągu roku – wtedy będzie wyglądać jeszcze bardziej atrakcyjnie. Jeśli dysponujemy dużą ilością czasu na pielęgnację ogrodu, możemy założyć obwódkę z kwitnących latem niecierpków, begonii, bratków lub żeniszków, a jesienią w miejscu tych roślin posadzić kolorowe chryzantemy lub oryginalnie wyglądające kapusty ozdobne.