Bluszcz pospolity (Hedera helix) to uniwersalne pnącze. Można je wykorzystać do ukrycia brzydkich fragmentów w ogrodzie, jako roślinę okrywową lub wdzięczną lianę.
Bluszcz ma niewielkie wymagania. Świetnie rośnie prawie w każdych warunkach. Najlepiej rozwija się w cieniu i półcieniu, na próchnicznej glebie. Ale może rosnąć nawet na glinie. Nie lubi tylko ostrego słońca i gorzej rośnie na piasku. Poza tym jest odporny na mrozy, doskonale znosi przycinanie i rozrasta się tworząc gęste kobierce. W Polsce można go spotkać w lasach liściastych, głównie w zachodnich i południowych regionach.
Wielką zaletą bluszczu jest jego długowieczność. W jednym miejscu może rosnąć nawet 200-300 lat! Ma długie pędy płożące się po ziemi lub wspinające za pomocą korzeni czepnych. Niektóre okazy porastające ściany mogą zajmować kilkaset metrów kwadratowych powierzchni.



Korzenie bluszczu potrafią się czepiać pni drzew, wrastają w szczeliny między cegłami muru. Można je przeplatać między oczkami siatki ogrodzeniowej, by stworzyć ładny, zimozielony żywopłot. Dobrze wiedzieć, że okazy bluszczu wspinające się po drzewach nie wyrządzają im krzywdy. Wbrew powszechnym opiniom, nie wrastają w tkanki roślin, po których się wspinają.
Zimozielone liście bluszczu pięknie wyglądają na jasnym tle. Pnącze to pasuje do ogrodów nowoczesnych, miejskich i w stylu leśnym. Może rosnąć w pojemnikach, nie wymaga zbyt dużej przestrzeni. Warto je wykorzystywać także do zadarniania mocno zacienionych części ogrodu, gdzie inne rośliny nie chcą rosnąć. Przycinane okazy ładnie się zagęszczają i tworzą gęste okrywy.
Bluszcz ładnie komponuje się z cegłą, drewnem i naturalnym kamieniem. Posadzony przy ścianie stanie się nie tylko ozdobą posesji. Pod jego liśćmi mogą znaleźć schronienie ptaki i owady.
Ciemnozielone liście bluszczu są wyraźnie unerwione. Na młodszych pędach mają sercowaty kształt i podzielone są na 3-5 klap. Natomiast liście znajdujące się na pędach kwitnących nie mają klap i są jajowate. Blaszki znajdujące się tuż pod kwiatami są bardzo wąskie.
Kwiaty pojawiają się na starszych okazach bluszczu. Są miododajne i przyciągają do siebie liczne owady. I co ciekawe, kwiaty pokazują się wysoko, gdzie do rośliny dociera sporo słońca.
Uwaga! Wszystkie części rośliny są trujące.