Końcówka lata i początek jesieni to dla wielu roślin czas powolnego przechodzenia w stan spoczynku. Nie znaczy to jednak, że możesz zaprzestać ich pielęgnacji. Nawożenie gleby jest w tym okresie bardzo ważne, by wiosną ogród na nowo rozkwitł we wszystkich kolorach tęczy. Przeczytaj, które rośliny wymagają nawożenia wczesną jesienią i jaki produkt będzie dla nich odpowiedni.
Artykuł sponsorowany
Oferta produktów do nawożenia ogrodu jest bardzo szeroka. Aby jednak właściwie wykorzystać dostępne środki i nie zaszkodzić przy tym roślinom, warto poznać kilka podstawowych zasad nawożenia gleby w okresie jesiennym.
Nawożenie trawnika i roślin ogrodowych jesienią – cenny potas i fosfor
Przełom sierpnia i września to zazwyczaj ostatnie chwile roku, gdy temperatura gruntu wynosi powyżej 10°C. Warto wykorzystać ten czas na przedzimowe nawożenie roślin ogrodowych. Składniki odżywcze zdążą wniknąć w podłoże i dotrzeć do korzeni, a tym samym zasilą rośliny na początku nowego sezonu, we wczesnej fazie ich wiosennej wegetacji.
Do jesiennego nawożenia trawnika oraz wielu drzew, krzewów i bylin odpowiedni będzie nawóz zawierający potas i fosfor. Pierwiastki te zwiększą mrozoodporność okazów roślin w ogrodzie, wzmocnią ich korzenie i przyczynią się do lepszego zdrewnienia pędów. W przypadku roślin liściastych fosfor dodatkowo zapobiegnie powstawaniu nieestetycznych czerwonych lub fioletowych przebarwień.
Wybierając nawóz do jesiennego zasilenia roślin ogrodowych, zadbajmy o to, by w jego składzie nie było azotu. Składnik ten pobudzi rośliny do wzrostu i uniemożliwi im przejście w stan spoczynku. Rośliny, które pozostaną aktywne zimą, mogą nie przetrwać niskich temperatur.
Nawozy jesienne można stosować w okresie od sierpnia do października. Dawka produktu, która będzie bezpieczna dla roślin, zależy m.in. od właściwości gleby. Pamiętajmy, by każdorazowo stosować się do zaleceń umieszczonych na opakowaniu.
Nawóz organiczny – skuteczny i bezpieczny na jesień
Bezpieczny i odpowiedni na jesień będzie też nawóz organiczny, np. kompost, który z łatwością przygotujemy samodzielnie – z domowych lub ogrodowych odpadków. Jeśli w październiku lub listopadzie równomiernie pokryjemy nim ziemię wokół roślin ogrodowych, wzbogacimy ją w cenne składniki odżywcze i poprawisz jej strukturę. Dzięki temu gleba stanie się bardziej żyzna i pozwoli roślinom na lepszy wzrost na początku sezonu wiosennego.
Warto jednak pamiętać, że kompost może doprowadzić do nadmiernego zakwaszenia podłoża, dlatego powinniśmy ostrożnie stosować go wokół roślin zasadolubnych. Jeżeli gleba w ogrodzie ma zbyt kwaśny odczyn, raz na kilka lat warto ją zwapnować za pomocą nawozu wapniowego. Zabieg ten również najlepiej wykonać na początku jesieni – w suchy i bezwietrzny dzień.
Nawóz do iglaków – przeciwko brązowieniu igieł
Wczesną jesienią, gdy grunt jest jeszcze odpowiednio ciepły, zadbajmy także o starsze iglaki, które rosną w ogrodzie. Aby ich igły nie żółkły i nie wybarwiały się na brunatny kolor, warto zasilić ich glebę mieszanką magnezu, siarki i boru.
Doskonałą profilaktykę zapewni bezazotowy nawóz krystaliczny Ziemovit przeciwko brązowieniu igieł, przeznaczony m.in. do nawożenia dorosłych okazów jałowca, jodły, cyprysika, sosny i świerku. Stosuje się go trzy razy do roku: dwa razy w okresie od kwietnia do czerwca, a raz wczesną jesienią.
Więcej porad dotyczących pielęgnacji i nawożenia roślin znajdziesz w poradniku na stronie www.ziemovit.pl.