Nasiona, cebulki, sadzonki roślin aż wołają nas ze sklepowych półek. Raz na jakiś czas dajemy się im skusić, przez co nasze ogrody wzbogacają się o nowe rośliny. Niektóre z nich natychmiast adaptują się do nowej przestrzeni, a my możemy cieszyć nimi oko przez długi czas. Są jednak takie, które mimo usilnych starań, szybko usychają albo w ogóle nie kiełkują. Czy to nasza wina, a może to coś nie tak z nasionami? Czym się więc kierować przy ich zakupie?
Artykuł sponsorowany
Wielosezonowość
Pierwszą rzeczą, na którą warto spojrzeć odwiedzając centrum ogrodnicze jest to, czy wybierana przez nas roślina jest jednoroczna, dwuletnia czy wieloletnia. To bardzo ważne kryterium, którym trzeba się kierować, ponieważ cudów nie ma. Roślina, która żyje rok, w kolejnym sezonie się raczej nie pojawi. Oczywiście zdarzają się wyjątki, dla naprawdę dobrze jest zwrócić uwagę na to, co siejemy.
Nawadnianie
To nie jest tak, że roślin w ogrodzie się nie podlewa, albo leje wodę na wszystkie bez zastanowienia. Niestety, co roślina to inne preferencje. Wybierając nasiona, cebulki, sadzonki roślin warto mieć na uwadze to, w jaki sposób powinno się je podlewać. Niektóre z nich mogą wymagać częstego biegania z konewką, a niektóre wręcz tego nie cierpią. Warto zatem kierować się tutaj własnymi możliwościami, ponieważ jeśli wiemy, że na ogród mamy zarezerwowane dwie bądź trzy godziny w sobotni poranek, to nie warto brać się za rośliny, które wymagają dużej ilości wody.
Warunki glebowe
Kolejną rzeczą, na którą trzeba zwrócić uwagę jest gleba. Czasami jest lekka, czasem bardzo ciężka, gliniasta. Ma to bezpośredni wpływ na to, co możemy w ogrodzie posadzić. Ważny jest też odczyn gleby, ponieważ krzewy lubiące ziemię kwaśną, posadzone na zasadowej, dość szybko zmarnieją.
Czy producent ma znaczenie?
Warto tutaj obalić jeden z mitów. „Kup gdziekolwiek” – to naprawdę zły zwyczaj, ponieważ producenci naprawdę oferują rośliny różnej jakości. Czy istnieją jakieś ścisłe wymagania, co do kondycji nasion czy cebul? Dobrze jest zatem celować w produkty dobrych producentów, którzy od lat cenieni są na rynku. Pozwoli to uniknąć rozczarowań wynikających z faktu kupienia nasion, które z dużym prawdopodobieństwem i tak by nie wykiełkowały.
Stanowisko nasłonecznione lub zaciemnione
Odwiedzamy hurtownię ogrodniczą, kupujemy paproć i sadzimy ją dumnie na środku ogrodu. Czy przetrwa do kolejnego sezonu? Niestety nie, ponieważ całkowicie nie trafiliśmy w jej preferencje dotyczące nasłonecznienia. Kupując rośliny musimy zwracać dużą uwagę na to, na jakim stanowisku sadzimy rośliny. Jest to kryterium istotne, ponieważ nie da się zmienić ilości docierającego światła, a przesadzenie rośliny w złej kondycji często mija się z celem.
Ochrona przeciwko szkodnikom
Część roślin, a raczej ich nasion pokrywana jest specjalnymi substancjami, które mają je chronić przed szkodnikami. Nasiona producenci pokrywają różnego rodzaju pyłkami, np. o ciemnofioletowym zabarwieniu. Może to jednak przypominać po prostu mączkę. Warto sięgać właśnie po takie zabezpieczone nasiona; w przeciwnym razie rośliny nawet nie wzejdą.
Specjalne wymagania klimatyczne
W hurtowaniach ogrodniczych można znaleźć prawie wszystko. Nawet rośliny tropikalne, takie jak cytrusy. No właśnie, czym kierować się przy ich wyborze? Oczywiście jakością oraz naszymi możliwościami. Z pewnością nie przetrwają one w ogrodzie, ale ciekawie mogą prezentować się w salonie lub niewielkiej cieplarni. Ogólniej rzecz ujmując, mierzmy siły na zamiary. Przy wyborze roślin warto czasem poszaleć, ale odrobina zdrowego rozsądku nie zaszkodzi.
Łatwe w uprawie
Jeśli nie radzimy sobie z podlewaniem, nawożeniem czy przycinaniem – na dobry początek dobrze jest wybrać rośliny, które nie wymagają zbyt wiele. Pozwoli to oswoić się nam z nową grupą zadań, a przy okazji rozwinie wiele naszych umiejętności. Ta grupa roślin jest idealna dla osób zabieganych i zapracowanych.
Zdjęcie: cebulki-kwiatowe.pl