Słoneczną rabatę na skarpie wypełniają głównie kwitnące byliny. Całość utrzymana jest w stonowanych kolorach. Urodę gatunków kwitnących podkreślają rośliny o efektownych liściach.
Rabata z łubinów, czosnków ozdobnych i kosaćców podzielona została na dwie części. Z tyłu rosną gatunki najładniej wyglądające na początku lata, a poniżej nich, wzdłuż brzegu, te najbardziej efektowne w lipcu i w sierpniu. Większość posadzonych roślin doskonale radzi sobie w pełnym słońcu i wytrzymuje niedobory wody.
Co tu rośnie?
Poza łubinami i kosaćcami syberyjskimi (Iris sibirica), które w czasie kwitnienia są dominującym elementem kompozycji, na rabacie rośnie kępa lawendy, kilka egzemplarzy czosnków ozdobnych oraz kwitnący na żółto krzew pięciornika. Pośrodku, blisko trawnika widać szare liście czyśćca wełnistego. Po prawej stronie dumnie prezentują się szablaste liście kosaćca bródkowego (Iris barbata). Rośnie tu także kępa rozchodników, które rozpoczną kwitnienie późnym latem, oraz ciemnozielony ciemiernik. Na samej górze posadzona została kępa ostróżek.
Łubin (Lupinus)
- Łubin (Lupinus) –może rosnąć na przeciętnej, piaszczystej glebie. Osiąga 1,2 m wysokości. Kwiaty zebrane w kłosy są białe, żółte, różowe, czerwone lub fioletowe. Łubin jest mało wymagający, ale nie lubi przesadzania. Kwitnie od czerwca do sierpnia.
Czyściec wełnisty (Stachys byzantina)
- Czyściec wełnisty (Stachys byzantina) – nadaje się do uprawy w ogrodach skalnych, na słonecznym stanowisku. Lubi piaszczyste podłoże. Jest rośliną uprawianą głównie dla szarych liści.
Czosnek (Allium)
- Czosnek ozdobny (Allium) – najlepiej rośnie w słonecznym miejscu. Lubi żyzne, przepuszczalne podłoże. Zalecane jest nawożenie roślin w okresie kwitnienia.
Co można zmienić?
Jeśli chcemy ożywić kompozycję, wówczas jesienią w przedniej części rabaty między kępami bylin możemy posadzić rośliny cebulowe, takie jak tulipany, narcyzy, hiacynty i szafirki. Pamiętajmy, by tworzyć z nich większe plamy barwne.