Obrzeże podkreśla urodę krzewów i bylin. Ma też znaczenie praktyczne – sprawia, że korzenie traw nie przerastają z trawnika na stronę rabaty.
Kolorowe, wyraźnie odcinające się od trawnika albo wyglądające naturalnie i zlewające się z wyglądem roślin i podłożem. Tak jak pozostałe elementy małej architektury, obrzeże musi pasować do reszty elementów w ogrodzie. Do ścieżek, nawierzchni tarasu i materiału, z którego zostało wykonane ogrodzenie.
Mało wyrazista rabata, przypominająca fragment łąki kwietnej, otoczona pomalowanymi na różne kolory cegłami.
Najczęściej stosuje się obrzeża z kostki brukowej, takiej samej, jaka została ułożona na ścieżkach i podjeździe. Naturalną i ładną opaską są drewniane, impregnowane bale, drewniany bruk lub zakopywane pod ziemią taśmy (ze sztucznego tworzywa lub stalowe), nie rzucające się w oczy.
Cegły, kamienie, stare dachówki sprawdzają się w ogrodzie rustykalnym bądź naturalistycznym. Podobnie jak kostkę brukową, trzeba je układać na zaprawie. Naturalne kamienie świetnie wyglądają w sąsiedztwie ogrodów skalnych oraz przy żwirowej rabacie. Szczeliny przy jemiędzy kamieniami najlepiej wypełnić żwirem. Jednak trzeba się liczyć z tym, że będzie tam wrastała trawa.
Krawędź rabaty sąsiadująca bezpośrednio z trawnikiem musi być tak ułożona, by nie utrudniała koszenia. Dlatego budując ją uważamy, by nie wystawała ponad poziom podłoża. Dzięki temu na obrzeże da się wjechać kołem od kosiarki i cała powierzchnia trawnika zostanie skoszona bez konieczności docinania trawy nożycami lub podkaszarką. Minimalna szerokość obrzeża, która sprawi, że prace pielęgnacyjne w ogrodzie będziemy wykonywać bez utrudnień, to 10 cm.
Stare cegły pochodzące z rozbiórki podkreślają urodę delikatnych i nietrwałych kwiatów rosnących na rabacie. Jeśli w miejscu piaszczystej nawierzchni zostanie założony trawnik, podwójny pas cegieł skuteczne zabezpieczy rośliny ozdobne.
W miejscach, w których rabata graniczy z nawierzchnią, wysoka palisada, metalowy płotek lub wystające kamienie nie będą w niczym przeszkadzać.
W ogrodzie rustykalnym, na działce rekreacyjnej, czyli wszędzie tam, gdzie ogród ma wyglądać naturalnie, a trawę kosi się zaledwie kilka razy w sezonie, można zamiast typowego obrzeża zastosować niski pleciony płotek.