Czarne kwiaty i liście w ogrodowych kompozycjach przyciągają uwagę i wcale nie muszą wyglądać ponuro. Wystarczy je połączyć z odpowiednim tłem, a powstanie wówczas oryginalne zestawienie.
Mówiąc o czarnym kolorze w ogrodzie nie do końca mamy na myśli czystą czarną barwę. Płatki kwiatów lub liście tzw. czarnych odmian mają bardzo ciemny bordowy odcień lub są ciemnofioletowe. Takie rośliny możemy sadzić w różnych ogrodach. Pasują zarówno do formalnych założeń, jak i naturalnych kompozycji. Dobrze wyglądają posadzone pojedynczo lub większymi plamami. Nigdy jednak nie planujmy tworzenia kompozycji z samych czarnych roślin. Najważniejsze jest dobranie dla nich odpowiedniego tła, które pozwoli je dobrze wyeksponować.
Rośliny o czarnych liściach posadzone wśród gatunków o liściach zielonych wyglądałyby smutno. Dlatego do tej kompozycji dodano byliny i kwiaty jednoroczne o jasnoczerwonych kwiatach, które kontrastują z ciemną barwą i ożywiają rabaty.
Ciemne rośliny ciekawie wyglądają również w zestawieniu z niebieskim i fioletowym kolorem oraz z bielą i szarością. Jasne nawierzchnie sprawiają, że całość wygląda lekko i ciemny kolor nie przytłacza.
Ciekawym rozwiązaniem jest także posadzenie obok “czarnych” roślin odmian o srebrzystych liściach, jasnoróżowych kwiatach, posadzenie ich w szarych pojemnikach lub podsypanie jasnoszarym żwirem.
Rośliny o “czarnych” kwiatach
Odmiany o czarnych kwiatach znajdziemy zarówno wśród krzewów, bylin, jak i roślin jednorocznych. Możemy posadzić czarne róże, kosaćce, liliowce, tulipany, hiacynty, orliki, ciemierniki, malwy, petunie, prymulki, bratki, maki i driakiew.
Rośliny o “czarnych” liściach
Odmiany o ciemnych liściach ma perukowiec, leszczyna, pęcherznica, klon palmowy, berberys, bez czarny, a także byliny – dąbrówka, żurawka, wilczomlecz, juka, rozchodnik i rojnik.
Pamiętajmy, że w czarnych kompozycjach można również zastosować gatunki o ciemnych owocach – czarne porzeczki, bez czarny, aronię, jeżynę lub pomidory.
Zdjęcia: 123RF, pixabay.com