Maki to pełne uroku rośliny, które najlepiej wyglądają w masie. Czerwone pole kwiatów kojarzy się z czerwcowymi łąkami i zbliżającym się latem.
Typowy dla polskiego krajobrazu mak polny (Papaver rhoeas) to roślina jednoroczna. Na naturalnych stanowiskach można ją spotkać w całej Europie, w krajach basenu Morza Śródziemnego oraz częściowo w Azji. Kwitnie w okresie od maja do sierpnia, ale najbardziej intensywnie w czerwcu. To typowy łąkowy gatunek, chwast zbóż ozimych i rzepaku. Ma bardzo niewielkie wymagania w stosunku do podłoża, może rosnąć na skarpach, torowiskach, na glebie gliniastej, a także na madach rzecznych.
Jego nasiona są niezwykle trwałe: ukryte w ziemi zachowują zdolność kiełkowania przez 30-40 lat! Należy pamiętać, że maki są roślinami trującymi.
Maki polne są wiotkie, mało trwałe i nie uprawia się ich w ogrodzie na rabatach. Można je jednak wysiewać na łąkach kwietnych.
Dużą popularnością cieszy się jednak mak wschodni (Papaver orientale) pochodzący z krajów azjatyckich. Jest byliną, ma duże, pierzaste liście i okazałe kwiaty. Zależnie od odmiany dorasta do 40-120 cm wysokości. Kwiaty są pojedyncze lub pełne, płatki całe lub mocno postrzępione, u nasady często zdobi je czarna plamka. Płatki mogą być białe, różowe, prawie fioletowe lub czerwone.
Stanowisko do uprawy maków powinno być mocno nasłonecznione. Rośliny te najlepiej rozwijają się na żyznym podłożu o zasadowym odczynie. Doskonale prezentują się na mieszanych rabatach bylinowych. Powinny rosnąć w środkowej części rabaty obok gatunków tworzących kępy, gdyż wkrótce po przekwitnięciu ich liście oraz łodygi zanikają. Maki można sadzić również na rabatach obwiedzionych niską obwódką z bukszpanu, lawendy, kocimiętki lub niskich traw kępkowych (np. kostrzewy).
Mniej znanym gatunkiem jest mak syberyjski (Papaver nudicaule), którego odmiany kwitną od kwietnia do września, czyli znacznie dłużej od maków wschodnich. Lubi przepuszczalne podłoże i słoneczne stanowiska. Ma kwiaty pojedyncze, złożone z żółtych, białych, pomarańczowych lub czerwonych płatków. Dorasta zaledwie do 20-30 cm wysokości i można go uprawiać w przedniej części rabaty oraz w ogrodach skalnych.
Dobrym towarzystwem dla maków jest biała gipsówka, kocimiętka, lawenda, złocienie, chabry, a także rudbekie. Na tle tych roślin mogą znaleźć się strzeliste kwiatostany ostróżek lub łubinu.
Zakładając rabatę z makami wschodnimi należy pamiętać, że rośliny te będą wymagały okrycia na zimę. Nowe sadzonki umieszczamy w gruncie w maju. Dobrze jest sadzić je od razu na miejscu docelowym. Wytwarzają dość długie korzenie i niełatwo je później przenieść.
W sprzedaży dostać można wiele ciekawych odmian maka wschodniego i syberyjskiego.
- Różowe kwiaty ma mak wschodni ‘Prinzessin Victroria Louise’.
- Na czerwono kwitnie odmiana ‘Beauty of Livermere’ i okazy z mieszanki ‘Deluxe Mixtire’.
- Białe płatki z czarną plamką u nasady należą do odmiany ‘Royal Wedding’.
- Mak syberyjski ‘Spring Fever Red’ ma pojedyncze, czerwone kwiaty z żółtym środkiem.
- Płatki odmiany ‘Spring Fever Rose’ zabarwione są na kolor łososiowy lub pomarańczowy. Roślina zakwita już w kwietniu i maju.
- W podobnym czasie kwitnie żółty mak syberyjski ‘Spring Fever Yellow’.
Zdjęcia: 123RF