Dwie rabaty znajdujące się naprzeciwko siebie obsadzone zostały tymi samymi gatunkami.
W prostokątnym wnętrzu ogrodowym z płytkim oczkiem wodnym znajdującym się w centralnej części nawierzchni założone zostały dwie takie same rabaty. Otaczają je bukszpanowe obwódki. Miejsce jest nasłonecznione, więc dobrze będą się tu czuły kwitnące byliny i krzewy róż. Kształt rabat jest regularny, geometryczny, natomiast wewnątrz rośliny przeplatają się swobodnie. Jedynie strzyżone w kule i stożki bukszpany posadzono w jednej linii. Jesienią i zimą one właśnie stanowią największą ozdobę tego zakątka.
Co tu rośnie?
- Jeżówka purpurowa (Echinacea purpurea) – osiąga 80 cm wysokości. Kwitnie od sierpnia do października. Preferuje piaszczysto-gliniaste podłoże.
- Funkia (Hosta) –bylina ozdobna głównie z liści. Ma małe wymagania w stosunku do podłoża. W lipcu kwitnie na różowo lub białoróżowo.
- Róża (Rosa) – krzew kwitnący od czerwca do października. Wymaga przepuszczalnego, żyznego podłoża i słonecznego, zacisznego stanowiska.
- Ostróżka wyniosła (Delphinium x cultorum) – bylina dorastająca do 120 cm wysokości. Najlepiej rośnie na piaszczysto-gliniastym podłożu o dużej zawartości składników pokarmowych. Kwitnie od czerwca do września.
- Bukszpan wieczniezielony (Buxus sempervirens) – krzew o zimozielonych liściach, doskonale znosi strzyżenie i formowanie. Może rosnąć na przeciętniej glebie ogrodowej, niezbyt wilgotnej, w miejscu słonecznym oraz w cieniu.
- Lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia) – kwitnie od lipca do sierpnia na fioletowo. Lubi piaszczyste i suche podłoże. Ma efektowne szaroniebieskie ulistnienie.
Co można zmienić?
Zamiast roślin o kwiatach w zimnych odcieniach (różowych, niebieskich, białych) można posadzić byliny kwitnące na pomarańczowo, czerwono lub żółto. Delikatne róże zastąpić równie efektownymi i obficie kwitnącymi liliowcami ogrodowymi.
Zamiast wysokiej ostróżki można posadzić języczkę Przewalskiego o wysokich kwiatostanach i ładnych liściach. Na miejsce delikatnej rozplenicy o zielonych źdźbłach wkomponować niezwykle efektowną purpurową imperatę cylindryczną. Białą odmianę jeżówki zastąpić odmianą o kwiatach żółtych. Na obwódkę wokół rabaty oraz strzyżone formy nadają się karłowe odmiany berberysów. Przy doborze roślin o czerwonych i pomarańczowych kwiatach sprawdzą się odmiany o bordowych liściach.
Języczka Przewalskiego (Ligularia przewalskii)
Imperata cylindryczna (Imperata cylindrica)
Zdjęcia: 123RF, pixabay.com/cocoparisienne, pixel1, Małgorzata Wójcik