Lustro w ogrodzie powiększa optycznie przestrzeń. Pozwala wyeksponować te elementy, które są najpiękniejsze i na które warto zwrócić uwagę.
Stosuje się je głównie na małej przestrzeni, w patio, na niedużym tarasie lub wąskim balkonie. W dużych ogrodach wykorzystuje się lustra ustawiając je w odległych od domu zakątkach, aby podkreślić urodę konkretnej rośliny lub kompozycji, fontanny, rzeźby bądź innych elementów znajdujących się naprzeciw tafli.
Lokalizacja
Lustro zawsze powinno być tak umieszczone, aby odbijało się w nim coś ciekawego. Może znajdować się blisko domu albo na końcu ścieżki, na końcu osi widokowej, w oddalonej części posesji, pod pergolą, przy zbiorniku wodnym, na tarasie lub na ścianie w patio. Zamontowanie lustra może pomóc zasłonić nieładną elewację lub mur i sprawić, by osoba odwiedzająca ogród widziała kwitnące drzewo lub krajobraz znajdujący się poza obszarem naszego ogrodu. Mocując lustro trzeba pamiętać o tym, że nie może odbijać się w nim nasza sylwetka. Powinno ono znajdować się we wnęce, aby nie dostawała się do niego woda.
Naturalne odbicie
Rolę lustra pełni również zbiornik wodny. Jeśli na jego powierzchni nie znajdują się liście roślin wodnych, w tafli odbijać się będą rosnące na brzegu drzewa, krzewy i byliny oraz elementy małej architektury.
W małym ogrodzie lub ogrodowym patio lustro nie tylko powiększa przestrzeń optycznie, lecz także rozjaśnia wnętrze. Szczególnie wtedy, gdy jest zamontowane na ciemnym tle ściany lub elewacji budynku. Można wykorzystać odbijające się światło – ale w ten sposób, by nas nie oślepiało.
Lustro w stylu
Kształt lustra trzeba dopasować do stylu ogrodu. W nowoczesnym wnętrzu dobrze wyglądają wielkie tafle prostokątne (pojedyncze, albo składające się z małych elementów tej samej wielkości i rozmiarów). W ogrodach stylizowanych lustro ładnie wygląda w ramie. W ogrodzie naturalistycznym rolę ramy mogą pełnić pnącza oplatające lustrzaną taflę.