Swobodna kompozycja z bylin o małych wymaganiach założona w dobrze nasłonecznionym miejscu.
Nie każda rabata musi być równa, a rośliny posadzone w kępach takiej samej wielkości. W ogrodzie rustykalnym doskonale sprawdzają się zestawienia chaotyczne, swobodne, gdzie kwiaty na siebie zachodzą. Tutaj, w dobrze nasłonecznionym, nagrzanym miejscu powstała mieszanka pięknych letnich bylin. Obok strzyżonego w kulę bukszpanu, rosną żółte i pomarańczowe dzielżany, przegożany o kulistych, niebieskich kwiatostanach, wdzięczne jeżówki, odporne na suszę krwawniki, fioletowe szałwie, wysmukłe przetaczniki o niebieskich kwiatach oraz żurawki o wysokich kwiatostanach. Lokalizacja rabaty pod oknem sprawia, że wszystkie rośliny będą dobrze widoczne z domu. Dlatego tego typu kompozycje można zakładać przy podwyższonych tarasach oraz pod ścianami budynków. Większość posadzonych roślin ma małe wymagania w stosunku do podłoża, nie wymaga częstego podlewania i kocha słońce.
Co tu rośnie?
- Bukszpan wieczniezielony (Buxus sempervirens) – zimozielony krzew doskonale znoszący strzyżenia. Nadaje się do miejsc słonecznych i zacienionych.
- Jeżówka purpurowa (Echinacea purpurea) – bylina osiągająca 80-100 cm. Kwitnie od sierpnia do października.
- Krwawnik pospolity (Achillea millefolium) – bylina dorastająca do 50-80 cm wysokości. Kwitnie na biało lub różowo od lipca do października. Odmiany mają kwiaty pomarańczowe, żółte lub czerwone.
- Żurawka (Heuchera) – bylina o ozdobnych liściach. Osiąga 40 cm wysokości. Drobne kwiaty pojawiają się od czerwca do lipca w kwiatostanach osadzonych na długich łodygach.
- Przegorzan (Echinops) – bylina dorastająca do 1 m wysokości. Kwitnie od lipca do września na niebiesko.
- Dzielżan jesienny (Helenium autumnale) – osiąga nawet 1,2 m wysokości. Kwitnie na żółto lub pomarańczowo.
Co można zmienić?
Na podobnie zaprojektowanej rabacie w miejscu półcienistym zamiast niebieskiej szałwii lub przegorzanu można posadzić bodziszki (Geranium). Żółte dzielżany z powodzeniem zastąpi języczka (Ligularia), której dodatkowym atutem będą atrakcyjne, duże liście. Białe krwawniki można wymienić na parzydło leśne (Aruncus dioicus) lub pluskwicę groniastą (Cimicifuga racemosa). Pomiędzy wysokimi bylinami warto również posadzić nieco niższe niezapominajki (Myosotis) o kwiatach niebieskich lub różowych.
Bodziszek (Geranium) ma wiele odmian o różowych, niebieskich i białych kwiatach. Kwitnie bardzo obficie od czerwca do października.