Łany wonnej lawendy to jedna z piękniejszych dekoracji letniego ogrodu. Urody takiej kompozycji dodają byliny o egzotycznym wyglądzie.
Rabata w kształcie półkola otula okrągły placyk w słonecznym miejscu ogrodu. Przewaga lawendy sprawia, że całość utrzymana jest w charakterze śródziemnomorskim. Tutaj posadzone zostały dwa gatunki tej rośliny – lawenda wąskolistna oraz francuska, nie zimująca w Polsce w gruncie, lecz wyróżniająca się kwiatostanami9 wyjątkowej urody. Na rabacie znalazły się odmiany białe, jasnofioletowe, różowe i niebieskie. Dzięki temu kompozycja jest dynamiczna. Ciekawy dodatek stanowi len nowozelandzki o purpurowych liściach, kwitnący na żółto krzew żarnowca miotlastego oraz wysoka kępa miskanta chińskiego.
Co tu rośnie?
- Lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia) – zimozielona krzewinka osiągająca ok. 0,8 m wysokości. Lubi suche i przepuszczalne podłoże o zasadowym odczynie oraz słoneczne i ciepłe stanowisko. Kwitnie w czerwcu i lipcu.
- Lawenda francuska (Lavandula stoechas) – zimozielona krzewinka osiągająca ok. 0,8 m wysokości. Lubi suche i przepuszczalne podłoże o zasadowym odczynie oraz słoneczne i ciepłe stanowisko. Przemarza w ostre zimy. Kwitnie w czerwcu i lipcu.
- Len nowozelandzki (Phormium tenax) ‘Purpureum’ – egzotyczna bylina osiągająca średnio 1,6 m wysokości. Najlepiej rośnie na żyznym, próchnicznym podłożu. Lubi słońce. Nie zimuje w gruncie.
- Miskant chiński (Miscanthus sinensis) – trawa ozdobna dorastająca do wysokości 2,0 m. Lubi gliniaste, umiarkowanie wilgotne podłoże i słoneczne stanowiska.
- Żarnowiec miotlasty (Cytisus scoparius) – krzew osiągający od 1,5-2,0 m. Preferuje piaszczyste podłoże. Najlepiej czuje się w miejscu słonecznym. Kwitnie w maju i czerwcu na żółto.
- Złocień właściwy (Chrysanthemum leucanthemum) – bylina dorastająca do 0,6 m wysokości. Najlepiej rośnie na przepuszczalnym, lekko wilgotnym podłożu w słonecznym miejscu. Kwitnie w czerwcu.
Co dodać, co zmienić
Delikatne gatunki warto zastąpić innymi o podobnym wyglądzie. W roli lawendy francuskiej może wystąpić kwitnąca na biało szałwia muszkatołowa (Salvia sclarea) oraz ciemnoróżowa pysznogłówka ogrodowa (Monarda didyma). Zamiast ciemnofioletowej lawendy wąskolistnej można posadzić bardziej odporną na mrozy kocimiętkę Faassena (Nepeta faassenii). Egzotyczny len nowozelandzki zamieńmy na rozplenię japońską (Pennisetum alopecuroides) lub imperatę cylindryczną (Imperata cylindrica) ‘Red Baron’ o ciemnoczerwonych źdźbłach. Ciekawym dodatkiem do tej kompozycji może być również mało wymagający czyściec wełnisty (Stachys byzantina) o szarych liściach.