Niska bylina osiągająca 20-30 cm wysokości. W Polsce objęta jest ochroną gatunkową. Spotkać ją można w lasach niemal na całym obszarze kraju. Wczesną wiosną pojawiają się liście, które przypominają kiełkujące rośliny cebulowe. Później liście rozwijają się. Są gładkie, eliptyczne, dość szerokie z ostrym zakończeniem. Pomiędzy nimi w połowie maja pojawiają się białe kwiaty. Mają kształt dzwonków. Pachną intensywnie. Ułożone są na pędach zwykle po kilkanaście sztuk i zwisają. Jesienią dojrzewają czerwone owoce. Uwaga! Wszystkie części rośliny są trujące.
Konwalie nadają się do sadzenia pod koronami drzew liściastych, w miejscach silnie zacienionych lub półcienistych. Pasują do ogrodów leśnych i naturalistycznych. Są dość ekspansywne, rozrastają się za pomocą podziemnych rozłogów i tworzą zwarte łany, efektowne od wiosny do jesieni. Poleca się je sadzić w dużych ogrodach.
W sprzedaży dostępnych jest kilka odmian konwalii. Konwalia ‘Rosea’ ma kwiaty zabarwione na kolor różowy. Odmiana ‘Grandiflora’ ma duże, białe kwiaty. Natomiast ‘Albostriata’ cechuje się liśćmi w kredowo białe paski i kwitnie na biało.
Podłoże
Próchniczne, umiarkowanie wilgotne, zasobne w składniki pokarmowe.
Stanowisko
Cieniste lub półcieniste.
Walory dekoracyjne
Liście, kwiaty, owoce.
Pielęgnacja
Konwalie są odporne na mrozy i nie wymagają specjalnych zabiegów. Co kilka lat można zasilić rośliny ziemią kompostową.
Zdjęcia: 123RF