Krokusy (Crocus), podobnie jak większość innych drobnych wiosennych kwiatów cebulowych, najlepiej wyglądają w masie. Gdy się pojawią, wiadomo, że wiosna jest już bardzo blisko!
Krokus wiosenny (Crocus vernus) to niewysoka roślina cebulowa osiągająca 5-20 cm (w zależności od odmiany). Gatunek ten ma wąskie, długie, ciemnozielone liście z białym paskiem pośrodku. Zakwita bardzo wczesną wiosną. Przy sprzyjających warunkach pojawia się w ogrodach nawet pod koniec lutego. Stanowi ozdobę ogrodu nawet do kwietnia. Nie straszny mu nawet śnieg. Ma kwiaty białe, żółte, niebieskie lub fioletowe.
Kwitnące wczesną wiosną krokusy na tatrzańskich łąkach to jeden z piękniejszych widoków.
Pora sadzenia
Cebule krokusów sadzimy jesienią (od września do października). Ze względu na niewielką wysokość powinny rosnąć na brzegu rabat. Można je też wkomponować między byliny w ogrodzie skalnym lub na żwirowej rabacie. Dobrze jest je sadzić dużymi plamami barwnymi, wtedy uzyskamy ciekawy efekt. Krokusy rosnące na trawniku można skosić dopiero na przełomie maja i czerwca (gdy zaschną ich liście).
Koszyczki do sadzenia roślin cebulowych sprawiają, że znajdujące się pod ziemią cebulki krokusów będą trudniej dostępne dla gryzoni. Pozwalają też posadzić rośliny w lepszym podłożu, np. w przypadku, gdy w ogrodzie jest glina.
Podłoże i stanowisko
Podobnie, jak większość innych wiosennych kwiatów cebulowych krokusy wymagają przepuszczalnego podłoża. Powinno być ono lekko kwaśne i próchniczne. Krokusy najlepiej kwitną w pełnym słońcu na ciepłym stanowisku. Najkorzystniejsza dla tych roślin będzie więc wystawa południowa. Ale rośliny posadzone po wschodniej i zachodniej stronie domu także zakwitną; choć pewnie nieco później niż inne.
Nawożenie
Zasilanie krokusów nie jest konieczne. Jednak kilkakrotne nawiezienie roślin w okresie wiosennym (np. preparatem wieloskładnikowym) sprawi, że rośliny staną się dużo silniejsze, powstanie więcej bulw przybyszowych i w kolejnych sezonach krokusów w ogrodzie przybędzie. Jesienią można je będzie podzielić (oddzielamy cebule przybyszowe od cebuli matecznej i sadzimy do gruntu, zapewniając roślinom odpowiedni rodzaj podłoża).