Termin zdejmowania zimowych okryw z roślin trudno ustalić. Trzeba wziąć pod uwagę długoterminową prognozę pogody i aktualnie panujące warunki.
Zimowe okrywy potrzebne są przede wszystkim wtedy, gdy jest mróz. Na przedwiośniu i wczesną wiosną mogą zaszkodzić roślinie lub jej pomóc. Wszystko zależy od pogody. Jeśli dzień jest ciepły i mocno świeci słońce, najlepiej odsłonić roślinę. Należy zapewnić jej dostęp powietrza. Natomiast, gdy w nocy temperatura ma spaść poniżej 0°C, wieczorem zakładamy okrywę z powrotem. W okresie wiosennym dla delikatnych gatunków roślin najbardziej niebezpieczne są duże wahania temperatury między dniem, a nocą.
Okryw pozbywamy się całkowicie, gdy minie niebezpieczeństwo przymrozków (należy prześledzić długoterminową prognozę pogody).
Jeżeli krzew został osłonięty kilkoma warstwami włókniny, można powoli przyzwyczajać roślinę do nieco niższych temperatur, zdejmując z niej systematycznie kolejne warstwy. Pod koniec marca można zacząć rozgarniać kopczyki z ziemi, które jesienią usypaliśmy wokół różanych krzewów.
Wiosenne niebezpieczeństwa
- Operujące w dzień słońce może stać się przyczyną przegrzania roślin znajdujących się pod okrywami, co prowadzi do zbyt wczesnego rozpoczęcia przez nie wegetacji. A w przypadku nastania przymrozków, do przemarznięcia rozwijających się kwiatów lub liści.
- Jeśli w dzień będzie bardzo ciepło, pod okrywą zacznie zbierać się wilgoć, co może stać się przyczyną rozwoju chorób grzybowych.
- Okazy znajdujące się zbyt długo pod okrywami, w wyniku przegrzania, wypuszczają słabe pędy.