Dokarmianie ptaków jest bardzo popularne zarówno w Polsce jak w Europie. Anglicy zrobili z niego niemal sport narodowy, ptaki dokarmiają już od XIX wieku! Dokarmianie ptaków jest tak popularne ponieważ łączy przyjemne z pożytecznym – pomagamy ptakom przetrwać zimę, a jednocześnie możemy podglądać te płochliwe zazwyczaj istoty. Dokarmianie jest jedną z najpopularniejszych i najłatwiejszych form ochrony ptaków, ma także niezaprzeczalny aspekt edukacyjny – uczy młode pokolenie, że o otaczającą nas przyrodę należy dbać.
Artykuł sponsorowany
Dlaczego karmniki dla ptaków są tak popularne?
Warto zaznaczyć, że dokarmiać ptaki może każdy – nie tylko właściciele ogrodów. Pożywienie dla ptaków możemy podawać w karmnikach balkonowych lub wieszać, na przykład w formie kul tłuszczowych, na drzewach obok okna. Niezależnie od tego, z jakiego powodu zdecydujemy się na dokarmianie ptaków, należy pamiętać o kilku zasadach, o których mowa poniżej.
Jak zwabić ptaki do karmnika?
W najtrudniejszym dla ptaków zimowym okresie dokarmiajmy je przede wszystkim regularnie, najlepiej dwa razy dziennie. Rutyna w dokarmianiu ma bardzo duże znaczenie, ponieważ ptaki przyzwyczają się do miejsca i pór karmienia- przekonuje ekspert z Garden Love. Stały dostęp do pożywienia zapewni naszej stołówce dużo gości. Warto również wykładać różnego rodzaju pokarm, aby przyciągnąć ptaki różnych gatunków.
Czym wolno, a czym nie wolno karmić ptaków?
Ptaki należy dokarmiać pokarmem nie zepsutym, świeżym i pełnowartościowym. Wrzucając do karmnika resztki z naszego stołu możemy przynieść ptakom więcej szkody niż pożytku. Ptakom nie należy podawać pokarmów solonych czy zbytnio przetworzonych. Nie warto także karmić ptaków pieczywem – nie jest to dla nich odpowiednie pożywienie.
Dobrym pożywieniem dla ptaków będą nasiona takie jak ziarna słonecznika, prosa, pszenicy, owsa czy żyta, gotowane niesolone warzywa, owoce, szczególnie jabłka. Możecie także zawiesić dla nich nie soloną słoninę, która z pewnością znajdzie amatorów podczas dużych mrozów lub zrobić dla ptaków ciasteczka ze smalcu i nasion. Zimą warto skorzystać z gotowej mieszanki nasion dla ptaków, która ma optymalny skład oraz wartości energetyczne.
Należy pamiętać o regularnym sprzątaniu karmnika, im częściej będziemy usuwać z niego zanieczyszczenia, tym lepiej będziemy chronić gości naszej stołówki przed chorobami i patogenami.
Karmnik ze sklepu czy robiony własnoręcznie (DIY) – co wybrać
Jeśli zdecydujemy się dokarmiać ptaki, musimy wybrać sposób na podawanie im pokarmu. Możemy oczywiście wykonać karmnik samodzielnie, do którego budowy możemy wykorzystać różnorakie materiały. Popularne jest drewno sosnowe i świerkowe, możemy jednak wykorzystać także materiały recyklingowe. Dobrze sprawdzą się butelki PET, ceramiczne doniczki i spodki od filiżanek, z których już nie korzystamy. Drewniany karmnik należy z zewnątrz zaimpregnować, aby był bardziej odporny na działania czynników pogodowych. Jeśli wybieramy farbę, warto nie korzystać ze zbyt krzykliwych kolorów. Jeśli nie macie ochoty na tworzenie karmnika od postaw, warto zapoznać się z możliwościami, które oferuje rynek. W sklepach dostępnych jest wiele karmników, które spełniają nie tylko rolę ptasiej stołówki, ale stanowią także piękną ozdobę ogrodu, balkonu lub tarasu.
Karmniki mogą przyjmować najprzeróżniejsze kształty i być dostosowane do pożywienia, które serwujemy w nich ptakom. Karmnik dla ptaków na nodze w kształcie domku jest chyba najpopularniejszy. Wart jest uwagi ponieważ posiada daszek chroniący pokarm przed wpływem czynników zewnętrznych, a podwyższony rant podstawy sprawia, że pożywienie nie wysypuje się na zewnątrz.
Karmnik do powieszenia kuli tłuszczowej lub jabłka będzie służył w ogrodzie, wisząc na gałęzi, ale z powodzeniem można zawiesić na balkonie lub tarasie. Na karmniku można również zamontować jabłka, które ptaki, takie jak kosy i kwiczoły, uwielbiają.
Karmnik do zawieszenia w kształcie żołędzia jest nie tylko praktyczny ale i niesamowicie dekoracyjny. Można go umieścić na drzewie w ogrodzie lub na balkonie. W karmniku należy umieścić orzechy, które dzięki swojej kaloryczności są idealnym pokarmem, a przy okazji są przysmakiem wielu ptaków.
Ptaki możecie dokarmiać również w mieście, na swoim balkonie. Zaletą balkonowego karmnika dla ptaków jest to, że posiada daszek chroniący pokarm przed zawilgoceniem oraz podwyższony brzeg postawy, dzięki czemu pokarm nie wypada z karmnika. Ponadto jest przystosowany do zamontowania na barierce, nie zajmie więc dużo miejsca na balkonie.
Jak widać wybór karmników jest olbrzymi i każdy miłośnik ptaków, niezależnie od tego czy dysponuje balkonem czy też ogrodem, może zacząć przygodę z dokarmianiem ptaków i ich obserwacją.
Zdjęcia: gardenlove.pl