W styczniu prac ogrodowych jest mało. To najzimniejszy miesiąc w roku. W tym okresie na zewnątrz głównie odśnieżamy i sprawdzamy, czy okrycia roślin są w dobrym stanie.
Zima to najlepszy czas na planowanie nowych nasadzeń, czyszczenie i przegląd sprzętu ogrodniczego oraz zakup nasion warzyw i gatunków jednorocznych. Warto pomyśleć także o inwestycjach, choćby w automatyczne nawadnianie, oświetlenie ogrodu czy budowę altany. Zimą można starannie je zaplanować i zlecić wykonanie projektu specjaliście.
Podczas mroźnych styczniowych dni trzeba kontrolować stan lodu w zbiornikach wodnych. Nie można dopuścić do całkowitego zamarznięcia oczka wodnego; zimujące w nim ryby muszą mieć zapewnioną odpowiednią ilość tlenu. W tym celu kruszymy lód lub montujemy tzw. sztuczny przerębel.
Jeżeli temperatura spada poniżej zera i nie ma śniegu sprawdzamy, czy wiatr nie rozwiał okryć na rabatach bylinowych. Jeżeli wcześniej nie osłoniliśmy delikatnych gatunków bylin, można je teraz przykryć warstwą liści, agrowłókniną, wiórami lub stroiszem. W razie potrzeby poprawiamy okrycia na wrażliwych krzewach i gatunkach zimozielonych. Unikamy chodzenia po trawniku podczas mrozów, aby nie uszkodzić zamarzniętych roślin.
W trakcie odśnieżania starajmy się nie gromadzić dużej ilości śniegu w jednym miejscu na trawniku. Jeżeli to możliwe, zbierajmy śnieg na podjeździe. Strząsamy śnieg z drzew i krzewów, szczególnie, gdy jest mokry. Jednak nie usuwajmy go z trawnika, ani z rabat bylinowych. Rośliny przykryte białą pierzyną spokojnie przezimują i w dobrym stanie przetrwają do wiosny.
Gdy temperatura wzrośnie i będzie utrzymywać się powyżej zera, podlewamy zimujące w pojemnikach na tarasie, balkonie lub pod dachem rośliny. Podlewamy również rośliny iglaste oraz zimozielone rosnące w gruncie.
Uprawiane w domu kaktusy pozostają w styczniu w spoczynku. Pozostawiamy je bez podlewania aż do marca. Powinny stać w chłodnym miejscu, na przykład na ogrzewanej werandzie, zawsze z dala od grzejników. W tym czasie nie nawozimy tych roślin.
Styczeń to czas na sadzenie cebul hipeastrum w domu. Umieszczamy cebule w żyznym podłożu, podlewamy je regularnie i nawozimy pod koniec miesiąca.
Rośliny uprawiane w doniczkach w domu staramy się trzymać z dala od grzejników. Poza regularnym podlewaniem, należy je również zraszać, gdyż zimą powietrze w domu jest mocno przesuszone oraz usuwać z nich kurz. Doniczki ustawione w głębi mieszkania należy doświetlać. Wszystkie przeglądamy co pewien czas, sprawdzając czy nie zostały zaatakowane przez szkodniki lub choroby. W razie potrzeby należy wykonać oprysk.
Zdjęcia: 123RF