Maj to jeden z piękniejszych miesięcy w roku. W tym czasie trawa i rośliny ozdobne rosną bardzo szybko. Dlatego w ogrodzie jest sporo pracy.
W maju zaczynamy regularnie, raz w tygodniu, kosić trawę. W tym czasie dobrze jest zasilić trawnik nawozami, aby murawa zyskała soczyście zieloną barwę i była gęsta. Po rozsianiu nawozu trawnik podlewamy. Nie zapominajmy o porannym podlewaniu trawnika w czasie ciepłych dni.
- Na rabatach sadzimy rośliny w pojemnikach (nie warto już sięgać po sadzonki sprzedawane z tzw. gołym korzeniem, bo czas na ich sadzenie minął).
- Przycinamy krzewy kwitnące wczesną wiosną: forsycje, pigwowce, wczesne tawuły, migdałek trójklapowy, wierzby. Starajmy się nadać im ładny pokrój. Po przycięciu rośliny zagęszczą się.
- Uruchamiamy fontanny i wodotryski w oczku wodnym. Sprawdzamy, czy w wodzie nie rozwinęły się glony.
- Usuwamy chwasty z trawnika i z rabat.
W drugiej połowie maja można zacząć umieszczać w donicach i skrzynkach balkonowych sadzonki wszystkich kwiatów jednorocznych. Nie ma obawy, że zostaną zniszczone przez wiosenne przymrozki. Przed posadzeniem roślin pojemniki należy umyć wodą z detergentem, aby pozbyć się zarodników grzybów i szkodników. Pamiętajmy, by sadzić rośliny wyłącznie w pojemnikach z otworami w dnie. W przeciwnym razie przy nadmiarze wody będą gniły. Dobieramy podłoże odpowiednie do sadzonych gatunków. Po posadzeniu rośliny starannie podlewamy.
Na miejsca nasłonecznione nadają się pelargonie, surfinie, lobelie, werbeny, plektrantusy, bakopy, aksamitki, żeniszki, heliotropy oraz zioła. Można tu również uprawiać róże szczepione na pniu oraz mało wymagające rozchodniki i rojniki. Taras lub balkon pogrążony w cieniu to dobre miejsce do uprawy bratków, niecierpków, begonii bulwiastej, barwinka, bluszczu, bluszczyka kurdybanka, fuksji, hortensji i żurawek.
Na rabatach można już sadzić karpy oraz bulwy wrażliwych na przymrozki dalii, pacioreczników i mieczyków. W maju warto też podzielić byliny kwitnące latem oraz jesienią (hosty, jeżówki, astry, rudbekie). Usuwamy wszystkie przekwitłe kwiaty roślin cebulowych, nie dopuszczając do zawiązania się owoców. Liście usuwamy dopiero pod koniec miesiąca, gdy całkowicie uschną.
Na rabatach wysiewamy nasiona kocanek, astrów chińskich, nasturcji, groszku pachnącego, lewkonii, maciejki, nagietków, malw i aksamitek.
W warzywniku, po 15 maja, sadzimy rozsadę pomidorów, papryki, sałaty, a przez cały miesiąc porów, kapusty i selerów. Wysiewamy nasiona ogórków, kopru, fasolki szparagowej, pietruszki, marchwi oraz buraków. Siewki roślin, które zostały wysiane w kwietniu, z pewnością wymagają już przerwania. Regularnie odchwaszczamy grządki, uważając, żeby nie uszkodzić delikatnych, młodych roślin.
Zdjęcia: 123RF