Sukutenty to ciekawa grupa roślin, do których należą między innymi kaktusy. Nie są zbyt kłopotliwe w pielęgnacji. Jeśli chcemy, by wyglądały zdrowo i kwitły, musimy zapewnić im odpowiednie warunki.
Sukulenty w naturze spotkać można w różnych regionach świata. Rosną na ubogiej, piaszczystej lub skalistej ziemi i są poddawane silnemu nasłonecznieniu. W dzień temperatura jest tam bardzo wysoka, zaś w nocy potrafi spaść poniżej zera stopnia Celsjusza. Ze względu na niewielkie opady deszczu występujące w środowisku naturalnym tej grupy roślin, potrafią one magazynować wodę w łodygach i liściach.
Stanowisko dla sukulentów
Rośliny z tej grupy uprawiamy w domu na słonecznym parapecie. Latem można wynosić je na balkon lub taras od południowej strony domu. Dobre miejsce dla sukulentów to także ogród zimowy czy szklarnia. Na zimę (od końca września do kwietnia) przenosimy je do pomieszczenia, w którym temperatura wynosi nie więcej niż 12-15° C.
Podłoże
Wszystkie sukulenty wymagają bardzo przepuszczalnego podłoża. Jeśli im tego nie zapewnimy, nie będą kwitły; staną się podatne na choroby i szkodniki. Zbyt żyzna ziemia zatrzymuje wilgoć i może być przyczyną gnicia roślin. W sprzedaży są dostępne gotowe podłoża do sukulentów lub kaktusów. Aby poprawić strukturę podłoża można je wymieszać z gruboziarnistym piaskiem, żwirem lub keramzytem.
Podlewanie i nawożenie
Najobficiej sukulenty podlewamy wiosną (od kwietnia do czerwca), gdyż wtedy rosną najbardziej intensywnie. Latem podlewanie należy ograniczyć. Jesienią i zimą przestajemy rośliny podlewać i nawozić. Nawozy (specjalne dla tej grupy roślin) stosujemy wiosną i latem, z umiarem (2-3 krotnie), dawkując zawsze zgodnie z zaleceniem producenta.
Choroby i szkodniki sukulentów
Rośliny bywają atakowane przez wełnowce, przędziorki i choroby grzybowe. W razie wystąpienia objawów choroby lub w przypadku pojawienia się szkodników należy zastosować odpowiedni środek chemiczny (zgodnie z zalecenim producenta).