Jeż to przyjaciel każdego ogrodnika – wyjada szkodniki i martwe szczątki drobnych zwierząt.
Kto ma w ogrodzie jeża, powinien się cieszyć i stworzyć mu takie warunki, by mógł spokojnie szukać pożywienia i skryć się na zimę. Jeże lubią zaciszne miejsca, gdzie nie kosi się trawy i nie grabi liści. Zwierzętom może przypaść do gustu zapomniany fragment ogrodu, w którym leżą suche gałęzie. Jeśli zaobserwowaliśmy jeże na swojej działce (pod koniec lata lub jesienią), nie sprzątajmy właśnie takich, zapuszczonych zakątków. Tam może spać jeż!
Dorosły jeż ma ok. 35 cm długości i waży od 400 do 1900 gramów. Jego kolce to przekształcone włosy; są prążkowane. Zwierzę prowadzi nocny tryb życia.

Jeż w jesiennych liściach.
Jeż europejski (Erinaceus europaeus), który występuje na terenie Polski jest pod ochroną. Dlatego, jeśli spotkamy zdrowe zwierzątko nie zbliżajmy się do niego, nie bierzmy go w ręce, a tym bardziej nie zabierajmy do domu. Doskonale poradzi sobie bez naszej pomocy. Jeśli chcemy stworzyć dla jeża przyjazne warunki w ogrodzie, unikajmy stosowania sztucznych nawozów i preparatów ochrony roślin, a także nie wygrabiajmy liści z zapuszczonych części ogrodu. W naszym klimacie jeże zapadają w zimowy sen na około 6 miesięcy (od października do marca).
Międzynarodowy Dzień Jeża świętujemy co roku 10 listopada.
Co lubią jeść jeże
- ślimaki
- dżdżownice
- pędraki
- jaszczurki, żmije, węże
- szarańczaki, chrząszcze, małe owady
- czasami żaby, małe gryzonie, ptasie jaja i pisklęta
- rzadko padlinę i opadłe owoce
Zdjęcia: 123RF