Koniec sezonu ogrodniczego to jedna z najważniejszych chwil dla ogrodników. We wrześniu i październiku (a nieraz także w listopadzie) można uzupełniać rabaty o nowe okazy drzew, krzewów, bylin i roślin cebulowych.
Od połowy września do nadejścia pierwszych mrozów można sadzić rośliny uprawiane w pojemnikach, rośliny z tzw. gołym korzeniem i balotowane (z bryłą korzeniową obwiązaną siatką). Jesień to także dobry termin na zakładanie trawnika z rolki lub z siewu. Nie ma obawy, że delikatną, wschodzącą trawą wypali mocne słońce. W tym okresie należy również pamiętać o posadzeniu cebul roślin kwitnących wiosną oraz o przesadzeniu lub podziale okazów znajdujących się już w ogrodzie.
Rośliny z tzw. gołym korzeniem
Wykorzystuje się je głównie do tworzenia żywopłotów i obwódek (lipy, graby) lub do zakładania ogrodów użytkowych (sadzonki drzew i krzewów owocowych). Wszędzie tam, gdzie potrzeba wielu sadzonek. Rośliny sprzedawane z gołym korzeniem są dużo tańsze od sadzonek w pojemnikach. Jednak decydując się na taki zakup trzeba pamiętać, że nie można zwlekać z sadzeniem – inaczej korzenie przeschną i krzew lub drzewo się nie przyjmie. Roślinę należy umieścić w dole zaprawionym żyznym podłożem dla gatunku (torf ogrodniczy kwaśny lub odkwaszony). Korzenie układamy delikatnie, nie ugniatając ich zbyt mocno, ale tak, by nie wystawały na zewnątrz. Przysypujemy, lekko ugniatamy po czym obficie podlewamy. Sadząc rośliny balotowane należy pamiętać o zdjęciu siatki ochronnej. Sadzonkę można na kilka godzin przed posadzeniem umieścić w wiadrze z wodą.
Uwaga: Unikajmy kupowania sadzonek gołym korzeniem i balotowanych, których liście zaczynają się rozwijać (zdarza się to w przypadku przechowywania roślin w zbyt wysokiej temperaturze).
Rośliny uprawiane w pojemnikach
Gatunki liściaste i byliny można sadzić do momentu, aż nie zamarznie ziemia. Rośliny iglaste lepiej sadzić do końca września. Jednak jeśli nie mamy wyjścia, lepiej krzew posadzić do gruntu niż przechowywać w pojemniku aż do wiosny. Przy sadzeniu roślin szczepionych na pniu należy pamiętać, by miejsce szczepienia znalazło się ponad powierzchnią podłoża.
Przesadzanie
W okresie jesiennym przesadza się byliny, krzewy i drzewa liściaste. Nawet wtedy, gdy opadały im już liście (do pierwszych przymrozków). Za każdym razem dla przesadzanej rośliny należy wykopać odpowiedniej wielkości dół i wsypać do niego torf, aby roślinie łatwiej było odbudować system korzeniowy. Zdarza się bowiem często, że wykopując krzew lub drzewko uszkodzimy szpadlem korzenie. Roślinę sadzimy na takiej samej głębokości, na jakiej rosła. Podłoże na wierzchu ugniatamy, po czym obficie podlewamy.
Zakładanie trawnika
Wysiewanie trawnika jesienią przeprowadza się do końca września. Trawa przed nadejściem mrozów musi zdążyć się ukorzenić. Korzyścią z jesiennego wysiewu będzie gotowy trawnik na wiosnę. Trawę z rolki można układać w ogrodach do końca października. Taka murawa musi zdążyć się zakorzenić przed nadejściem mrozów. Jest dużo silniejsza i odporniejsza na mrozy niż młoda trawa z siewu.
Przygotowanie podłoża pod trawnik
- Oczyszczenie podłoża (z chwastów, śmieci, resztek pobudowanych)
- Przekopanie podłoża na głębokość 15-20 cm, wzbogacenie w próchnicę
- Wyrównanie
- Trawa wymaga przepuszczalnego podłoża o pH 5-6-6,5
- Zwałowanie powierzchni i zgrabienie
- Mieszanka traw powinna być dostosowana do miejsca i intensywności jego użytkowania. Dobrze wiedzieć, że niektóre mieszanki kiełkują dłużej (nawet do 3 tygodni)
Układanie trawy z rolki
Rozpoczynamy od razu po przywiezieniu darni. Paski rozwijamy po kolei, układamy ściśle na przygotowanym wcześniej podłożu, wszystkie skierowane źdźbłami w jednym kierunku. Lekko dociskamy do podłoża. Po kilku dniach darń zacznie zrastać się z ziemią. Należy unikać chodzenia po niej przez dłuższy czas, by nie zgnieść delikatnych korzeni.
Zdjęcia: 123RF