Każdy mur – czy to dzielący posesje, czy też ozdobny, opleciony pnączami – stanowi część ogrodu, toteż powinien mieć nie tylko solidny fundament, lecz także współgrać z roślinami posadzonymi w jego pobliżu.
Wszystkie elementy ogrodowej architektury muszą pasować do stylu domu i charakteru ogrodu. Przy wyborze tworzywa, z którego ma powstać mur, pamiętajmy, że dobrze jest, jeśli ten sam materiał będzie również użyty w innych miejscach ogrodu. Obok muru z cegieł ładnie wyglądają ceglane ścieżki, obrzeża rabat, słupki podtrzymujące pergolę czy ogrodowa kuchnia. Jeżeli istniejący już mur nie pasuje o otoczenia, można go przemalować, ozdobić pojemnikami z roślinami sezonowymi lub po prostu osłonić szybko rosnącym bądź zimozielonym pnączem (winobluszczem pięciolistkowym, winobluszczem trójklapowym, rdestem Auberta, bluszczem pospolitym).
Fragment starego rozpadającego się muru niekoniecznie musi zostać natychmiast rozebrany. Można go wykorzystać do stworzenia ściany skomponowanej z różnych materiałów, na przykład dobudować część z drewnianych desek lub z palet. Cegła wygląda świetnie, jeśli pomaluje się ją odporną na działanie wilgoci farbą. W takim przypadku przy wyborze koloru warto pamiętać, że jasne i zimne kolory (biały, jasnoszary, błękitny) optycznie powiększą przestrzeń, zaś ciepłe sprawią, że wyda się mniejsza niż w rzeczywistości.
Klasyczny równy mur z czerwonej cegły jest ładny, ale obok niego nie powinno zabraknąć zieleni. Mogą to być ustawione w glinianych naczyniach rośliny egzotyczne (wynoszone na zewnątrz jedynie na lato) lub zimozielone oraz iglaste krzewy (strzyżony bukszpan, cis, ostrokrzew). Dodatkową ozdobą takiego muru stać się mogą przymocowane do niego małe pojemniki z roślinami. Sprawią, że jego wygląd nie będzie przytłaczający.
Kamienny mur podzielony na prostokąty pasuje do nowoczesnej, surowej architektury. Lekkości dodadzą mu wstawione w nieregularnych odstępach zielone prostokąty przypominające darń.
Stary piękny mur porośnięty mchem znika pod pokrywą zieleni. Jest częścią ogrodu. Nie warto zdzierać z niego tej żywej patyny. Tak zaznaczona granica pasuje do wnętrza w stylu angielskim lub naturalistycznym.
Niski suchy murek oporowy to doskonałe miejsce do wyeksponowania roślin skalnych. W szczelinach między kamieniami doskonale będzie się czuło wiele gatunków – na przykład rozchodniki, rojniki, niskie dzwonki, płomyk szydlasty, goździk postrzępiony, żagwin ogrodowy, gęsiówka kaukaska, smagliczka skalna lub zawciąg nadmorski. Nawet niewielka ilość podłoża znajdująca się między kamieniami i silne nasłonecznienie nie przeszkodzą im w rozwoju.
Zdjęcia: pixabay.com TanteTati/moritz320, 123RF