Mówi się, że nie sztuką jest założyć ogród – prawdziwy sprawdzian to jego utrzymanie. Jest w tym ziarno prawdy, ponieważ zieleń zostawiona sama sobie rozrasta się dziko, silniejsze i bardziej inwazyjne gatunki duszą te bardziej delikatne, rabaty tracą kształty, trawniki zaczynają wyglądać jak uprawa chwastów, a krzewy przybierają formy dzikiej plątaniny gałęzi i liści. Dlatego ogród wiąże się z niekończącą pracą – nawet zwykły kawałek trawnika może być atrakcyjny, jeśli jest odpowiednio zadbany! Oto kilka praktycznych wskazówek jak pielęgnować ogród.
Artykuł sponsorowany
Zacznij od chwastów!
Pierwszym i najważniejszym krokiem w dbaniu o swój kawałek zieleni jest odchwaszczanie. Starannie wybieraj z ziemi kłącza inwazyjnych roślin i wyrywaj je z korzeniami oraz rozłogami. Pielenie zaleca się wykonywać przez cały okres wegetacyjny, ale warto się na tym skupić zwłaszcza latem, kiedy zaczyna się okres siewny. Dzięki temu zapobiegniesz kiełkowaniu nowych niechcianych gości w kolejnym roku.
Nawadnianie to podstawa
Żadna roślina w ogrodzie nie utrzyma pięknego wyglądu, jeśli nie będzie podlewana. Zwłaszcza w suchym okresie letnim, kiedy temperatury osiągają najwyższe liczby, a deszcze są znacznie rzadsze niż wiosną czy jesienią. Monitoruj pogodę i nawadniaj ogród w czasie przerw między opadami. Warto też pamiętać, że podlewanie najefektywniejsze jest wieczorem, po zachodzie słońca oraz wczesnym rankiem, nim zacznie świecić najintensywniej. W ten sposób unikniesz poparzenia liści (krople działają jak soczewka dla promieni słonecznych) oraz zbyt szybkiego odparowania wody z ziemi.
Nie tylko woda i słońce
Jeśli zadbasz o to, by Twoje rośliny miały przez cały sezon dostarczone odpowiednie składniki mineralne oraz odżywcze, odwdzięczą się bujnym wzrostem i pięknym, zdrowym wyglądem. Regularne, rozsądne nawożenie, dopasowane do potrzeb poszczególnych gatunków oraz pory roku, jest kluczem do udanej kultywacji zieleń.
Wyproś niezapowiedzianych gości
Nic nie szpeci trawnika bardziej, niż krecie kopce. Pojawiają się po zmroku i znajdujemy te niemiłe prezenty następnego dnia. Sposobów na odstraszenie kretów i nornic z ogrodu jest wiele – można spróbować zniechęcić je do odwiedzin naturalnymi mieszankami zapachowymi zwierzęcych sierści, lub dźwiękami urządzeń elektrycznych. Więcej skutecznych porad w tym zakresie, oraz ogólnie w tematyce ogrodnictwa, można znaleźć na www.ogarnijogrod.pl.
Sekatory w ruch
Przycinanie krzewów i drzew nie jest wyłącznie zabiegiem upiększającym, lecz również pielęgnacyjnym! Podczas cięcia nadajemy im pożądany kształt oraz pozwalamy na odpowiednie naświetlanie wewnętrznych partii, usuwamy martwe lub chore części oraz odciążamy zbyt przerośnięte gałęzie (w ten sposób zapobiegniemy ich złamaniu kiedy przekroczą swoją wytrzymałość). Oprócz tego przycinanie może również dostarczyć innych korzyści: jeśli zdecydujemy się na ten zabieg wiosną, spowolnimy rozrost rośliny, natomiast wykonany w okresie jesienno-zimowym pobudzi ją do bujnego wystrzelenia po okresie spoczynku. Poprowadzone w odpowiedni sposób spowoduje również zagęszczenie okazu.
Opryski
Ogrody mają wielu wrogów, oprócz szkodników w postaci gryzoni, spustoszenie sieją również choroby grzybowe, bakteryjne, wirusowe oraz owady z pasożytami. Koniecznie należy czujnie obserwować swój kawałek zieleni i wypatrywać, czy liście nie są podjadane przez gąsienice lub ślimaki, sadzonki nie marnieją przez mszyce, lub iglaki nie brązowieją przez fytoftorozę. Łatwiej jest zapobiegać niż leczyć, ale czasami wystarczy dzień nieuwagi, by wydarzyła się szkoda. Konieczna jest wtedy szybka i zdecydowana reakcja opryskami.
Zdjęcia: garnijogrod.pl