Od 28 sierpnia 2015 r. obowiązują zmiany w ustawie o ochronie przyrody z dnia 16 kwietnia 2004 r. w zakresie wydawania zezwoleń na usunięcie drzew lub krzewów oraz wymierzania kar w przypadku ich usunięcia bez zezwolenia.
Zniesiono obowiązek uzyskania zezwolenia na usunięcie krzewów – m.in. z ogrodów przydomowych lub indywidualnych ogrodów działkowych. Przepis ten obejmuje wszystkie krzewy na terenach pokrytych roślinnością pełniącą funkcje ozdobne, urządzonych pod względem rozmieszczenia i doboru gatunków. Należy jednak pamiętać, że zezwolenie nadal będzie wymagane na usunięcie krzewów naturalnych, takich jak krzewy śródpolne lub nadwodne.
Do tej pory wymóg uzyskania zezwolenia na usunięcie drzew uzależniony był od ich wieku (wymóg ten dotyczył drzew, których wiek przekraczał 10 lat). Według nowych przepisów wymóg uzyskania zezwolenia na usunięcie drzew będzie uzależniony od obwodu pnia.
Nie będzie wymagane zezwolenie na usunięcie drzew, których obwód pnia na wysokości 5 cm nie przekracza:
- 35 cm w przypadku topoli (Populus), wierzby (Salix), kasztanowca zwyczajnego (Aesculus hippocastanum), klonu jesionolistnego (Acer negundo), klonu srebrzystego (Acer saccharinum), robinii akacjowej (Robinia pseudoaccacia) oraz platana klonolistnego (Platanus acerifolia);
- 25 cm w przypadku pozostałych gatunków drzew.
Nadal bez zezwolenia można usuwać drzewa owocowe.
W przypadku drzew rosnących w lasach prywatnych o wydanie zezwolenia na usunięcie drzew należy zwrócić się z wnioskiem do Starosty.
W ustawie zniesiono obowiązek uzyskania zezwolenia w przypadku, gdy drzewo zostało powalone lub złamane w wyniku działania czynników naturalnych (np. wiatr), w wypadku lub katastrofy w ruchu lądowym, wodnym, powietrznym bądź katastrofy budowlanej. W przypadku wystąpienia takiej sytuacji właściciel posesji po oględzinach wykonanych przez pracowników urzędu gminy będzie mógł usunąć drzewo bez decyzji administracyjnej.
Nowe przepisy pozwoliły rozwiązać sprawę niewłaściwego prowadzenia pielęgnacji koron drzew. Zgodnie z obowiązującymi przepisami usunięcie gałęzi powyżej 30% korony będzie podlegało karze za uszkodzenia drzewa, a gdy uszkodzenie będzie przekraczało 50% korony, zostanie ono uznane jako zniszczenie drzewa.
Wyjątkiem przekroczenia procentowej objętości jest usunięcie gałęzi obumarłych lub nadłamanych, utrzymanie uformowanego kształtu korony drzewa oraz wykonanie specjalistycznego zabiegu w celu przywrócenia statyki drzewa.
Ustawa obniża wysokość kary za nielegalną wycinkę drzew z trzykrotności do dwukrotności opłaty. Zróżnicowano także wysokość kar w zależności od okoliczności sprawy.
Za pomoc w przygotowaniu materiału dziękujemy panu Krzysztofowi Kuli, kierownikowi Referatu Ochrony Środowiska i Rolnictwa w Gminie Jabłonna.