Stanowiła podstawowe źródło pożywienia Indian od najdawniejszych czasów. Do Europy trafiła dopiero po wyprawach Krzysztofa Kolumba.
Indianie w Ameryce uprawiali kukurydzę w bardzo ciekawy sposób. W jednym dołku umieszczali trzy różne nasiona: ziarno kukurydzy, fasoli i dyni. Zwali je Trzema Siostrami. Wszystkie “siostry” wspierały się wzajemnie. Kukurydza stanowiła podporę dla fasoli, a płożąca się po podłożu dynia ochraniała glebę, zapobiegała nadmiernemu parowaniu i nie pozwalała rozrastać się chwastom. Rośliny nie konkurowały ze sobą o składniki pokarmowe, gdyż ich korzenie znajdowały się w podłożu na innym poziomie.
Do dziś w indiańskiej mitologii występują trzy dobre duchy żeńskie – Kukurydza, Fasola i Dynia. W księżycowe noce przemykają po polach, wśród zieleni słychać ich głosy. Kukurydza ma szatę z podłużnych liści.
Kilka lat temu świat zachwycił się kolbami kukurydzy Glass Gem (Szklany Klejnot). Jak powstają te niezwykłe kolorowe ziarna o szklistej powierzchni? Czirokez Carl Barnes z Oklahomy przywiózł nasiona kukurydzy od Indian. Do wysiewu wykorzystywał jednak nie tylko te o żółtej barwie. Siał również te o nietypowym, kolorowym zabarwieniu. Każdego roku dokonywał selekcji i w ten sposób uzyskał kolby o błyszczących nasionach. W każdej kolbie znajdują się nasiona o różnej barwy.
Takie nasiona możemy kupić w sklepach internetowych (w Polsce jeszcze nie ma ich w sprzedaży). Są jednak dość drogie. Ale uprawa samej kukurydzy jest mało skomplikowana. W naszych warunkach z powodzeniem można się doczekać takiej efektownej, wielobarwnej kolby.
Nasiona kukurydzy wysiewa się w maju, gdy temperatura podłoża wynosi 8° C. Roślina wymaga głęboko przekopanej, gliniasto-piaszczystej ziemi o pH 6,0-6,5. Wybieramy stanowisko ciepłe, słoneczne i osłonięte od wiatru. W czasie wzrostu należy zasilać rośliny preparatami zawierającymi przede wszystkim duże ilości azotu i potasu, a także magnez, wapń i fosfor. Uprawy regularnie odchwaszczamy, uważając na płytkie korzenie roślin. Intensywnie podlewamy (szczególnie w okresie kwitnienia i dojrzewania nasion). Zależnie od odmiany, roślina osiąga 1-2 m wysokości.
Zbiory przeprowadza się od września do października, około trzech tygodni od momentu, gdy pojawią się na szczycie kolb charakterystyczne nitki.
Kukurydza to roślina bardzo żarłoczna. Szybko wyjaławia glebę. Dlatego w tym samym miejscu można ją wysiewać raz na 4 lata. A jesienią, przed planowanym wysiewem, dobrze jest zasilić podłoże ziemią kompostową lub obornikiem.
Obecnie kukurydza popularna jest na całym świecie. Spożywa się ją w postaci kaszy i mąki kukurydzianej, popcornu czy płatków śniadaniowych. Tę roślinę wykorzystuje także do produkcji oleju, cukru, a nawet włókna. Liście i łodygi mają zastosowanie m.in. przy wyrobie papieru, wiskozy, tkanin syntetycznych, linoleum, kleju, atramentu, biopaliwa, a nawet błon filmowych i fotograficznych.
Tekst opracowano na podstawie przygotowywanej do wydania książki dr. Bolesława Uryna Missisipi – ryby, blues i… aligator.