Prostokątne, dłuższe lub krótsze pasy, drewniane skrzynki lub warzywa wplecione między rośliny ozdobne. Sposobów na uprawę warzyw jest tyle, ile pomysłów na urządzenie ogrodu.
W ogrodzie przydomowym grządki obsadzamy warzywami w niewielkich ilościach, wystarczających na codzienne potrzeby. Podobnie jak przy planowaniu rabat bylinowych, wyższe rośliny umieszczamy z tyłu, na przykład przy ogrodzeniu, zaś niższe z przodu. Nie zakładajmy też zbyt szerokich grządek, łatwiej będzie pielić. Idealna szerokość to nie przekraczająca 1,2 m. Ścieżka między pasami nie może być za wąska, aby można było przejechać taczką, postawić kosz, wiadro lub worek z podłożem.
Wyniesione grządki, otoczone drewnianym obrzeżem, są nie tylko ładne, ale przede wszystkim praktyczne. Taki układ sprawia, że nie trzeba się zbyt mocno schylać przy usuwaniu chwastów, nawożeniu czy przerywaniu siewek. Poza tym żyzne podłoże nie jest wypłukiwane na trawnik i ścieżki. Na wyniesionych grządkach, tak jak w donicy, między warzywami warto posadzić jednoroczne rośliny ozdobne, które całemu warzywnikowi dodadzą uroku.
Przy planowaniu warzywnika należy się starać, by układ był dość prosty (to ułatwia manewrowanie taczką), bez zbędnych zakamarków.
W mocno nasłonecznionym miejscu doskonale będą się czuły zioła, takie jak szałwia, tymianek, rozmaryn, natomiast w lekkim cieniu można uprawiać rzodkiewkę i sałatę. Ze względu na zapotrzebowania pokarmowe warzywa dzielimy na trzy grupy. Największe zapotrzebowania mają: kapusty, brokuł, ogórki, cukinia, dynie, karłowe pomidory, ziemniaki i seler. Nieco mniej wymagające są warzywa cebulowe (czosnek, por, cebula), marchew, pietruszka, buraki, papryka oraz bakłażan. Natomiast na przeciętnym podłożu można z powodzeniem uprawiać groch, bób, szpinak, koper, rzodkiewkę i zioła. Szybko rosnące gatunki wysiewamy sukcesywnie, na przykład co tydzień, w niewielkich ilościach, aby przez cały sezon zbierać świeże listki (koper, sałata, szpinak).
Do wieloletnich roślin użytkowych, które uprawia się w warzywniku, należą rabarbar, truskawki, wieloletnie zioła, szparagi i karczochy.
Uprawiając przez kilka kolejnych sezonów warzywa, dobrze jest zachować zasadę płodozmianu i po gatunkach wymagających największej ilości składników pokarmowych, wysiewać te mniej wymagające, a w kolejnym roku, te najmniej wymagające.