Funkie (Hosta) stanowią ozdobę ogrodu od maja do pierwszych mrozów. Nadają się do sadzenia w cieniu i półcieniu. Pasują do ogrodów leśnych, naturalistycznych, a także w stylu współczesnym. Najlepiej prezentują się w grupach po kilka lub kilkanaście sztuk.
Te wieloletnie, łatwe w uprawie byliny mają gładkie, wydłużone, zaokrąglone lub poskręcane liście. Na ich powierzchni jest wyraźnie widoczne unerwienie. Blaszki liściowe funkii, zależnie od gatunku i odmiany, są zielone, sine, bądź ozdobione białymi lub kremowymi paskami. Kwiaty, które rozwijają się latem są zwykle mało atrakcyjne; najczęściej wyrastają na długiej, sztywnej łodydze i mają kształt dzwonków. Ich płatki są białe lub fioletowe.
Kępy, funkii osiągają od 0,3-1 m wysokości.
Wymagania i uprawa
Funkie są dość łatwe w uprawie i posadzone na odpowiednim stanowisku będą rosły przez wiele lat.
- stanowisko – cień lub półcień
- podłoże – próchniczne, żyzne, wilgotne, o lekko kwaśnym odczynie
- podłoże wokół funkii dobrze jest wyściółkować korą sosnową, aby w czasie upałów uniknąć utraty wilgoci z podłoża
- wiosną i latem rośliny dobrze jest zasilać nawozem uniwersalnym o przedłużonym działaniu
- często zdarza się, że funkie atakują ślimaki wygryzając w ich liściach dziury; ataki ślimaków rzadziej się zdarzają, jeśli wokół funki będzie rozsypana ściółka; można też zastosować specjalne preparaty przeciwko slimakom
Kompozycje z funkiami
Funkie w ogrodzie można uprawiać na rabatach pod krzewami i drzewami – dobrze wyglądają w sąsiedztwie bukszpanów, różaneczników, azalii, klonów palmowych i kosodrzewiny. Ciekawie komponują się również z paprociami, bluszczem, barwinkiem, parzydłem leśnym, żurawkami, tawułkami Arendsa lub winobluszczem. Uprawia się je na rabatach oraz w dużych pojemnikach. Warto sadzić je w grupach i zestawiać na zasadzie kontrastu, np. ciemnozielone z odmianami o paskowanych liściach.