Łukowata rabata z szeroką kolorową obwódką i wysoką kępą roślin z tyłu, doskonale sprawdzi się na zakręcie trawnika i jako ozdoba słonecznego wnętrza ogrodowego.
Kontrastowe zestawienie barw, łatwa kompozycja do zastosowania w każdym ogrodzie. Rośliny zostały posadzone wyraźnymi pasami, których długość i szerokość może być dowolna. Układ piętrowy pozwala na podziwianie wszystkich gatunków w pełnej okazałości i zasłonięcie mało efektownego elementu za najwyższymi roślinami.
Z przodu posadzone zostały niskie goździki (Dianthus) o różowych, czerwonych i białych kwiatach. Najszerszy pas zajmują mało wymagające i łatwe w uprawie aksamitki (Tagetes), pomarańczowe oraz żółte. Za nimi, dla kontrastu umieszczone zostały w małych kępkach ciemnofioletowe szałwie, które regularnie przycinane będą kwitły przez całe lato. Najwyższa grupa roślin to kleome ciernista (Cleome spinosa), tzw. kwiat pająk, mało popularna w Polsce roślina dwuletnia, która tworzy dość wysokie i szerokie kępy.
Co tu rośnie?
- Kleome ciernista (Cleome spinosa) – dwuletnia lub jednoroczna roślina o wysokości 0,8—1,5 m. Najlepiej rośnie na podłożu przepuszczalnym, zasobnym w próchnicę, umiarkowanie wilgotnym na słonecznym stanowisku. Kwitnie od września do października na biało, różowo lub fioletowo.
- Aksamitka (Tagetes) – dorasta nawet do 0,5 m. Silnie się rozkrzewia. Lubi podłoże lekkie, próchniczne i przepuszczalne, raczej suche oraz słoneczne stanowisko. Kwitnie od sierpnia do października.
- Szałwia (Salvia) – osiąga wysokość od 0,4 do 0,6 m. Najlepiej rośnie na podłożu żyznym, przepuszczalnym i suchym, ale radzi sobie także tam, gdzie ziemia jest mniej urodzajna. Należy ją uprawiać w pełnym słońcu. Kwitnie przez całe lato.
- Goździk chiński (Dianthus chinensis) – roślina jednoroczna lub dwuletnia o wysokości 0,2-0,4 m. Lubi próchniczną, żyzną, umiarkowanie wilgotną ziemię oraz słoneczne stanowisko. Kwitnie od czerwca do września.
Co dodać, co zmienić?
Zamiast gatunków jednorocznych na podobnie zaprojektowanej rabacie można posadzić byliny, które będę wspaniale prezentowały się w jednym miejscu przez wiele lat. Wysoką kleome najlepiej zastąpić sadząc dorastające nawet do półtora metra jesienne astry o fioletowych lub różowych kwiatach. Żółty pas stworzyć można z krwawników (Achillea), a w roli obwódki wystąpić może kwitnący aż do mrozów rozchodnik okazały (Sedum spectabile).