Pierwiosnki można spotkać wczesną wiosną w całej Polsce. Kwitną masowo na łąkach, pastwiskach i w świetlistych, podmokłych zaroślach.
Gatunkiem dziko rosnącym w naszym kraju jest pierwiosnek lekarski (Primula veris). Ma wydłużone, zielone, pomarszczone i pokryte od spodu meszkiem liście. Kwiaty wyrastają na długiej łodydze (tzw. głąbiku) osiągającej 30-40 cm wysokości. Można je podziwiać od marca do maja. Są jasnożółte, mają dzwonkowaty kształt i widoczne wewnątrz pomarańczowe plamki. Dojrzałe, drobne nasiona dojrzewają w torebce. Do 2014 roku gatunek ten podlegał częściowej ochronie gatunkowej.
Dlaczego ten gatunek zwany jest pierwiosnkiem lekarskim? W medycynie ludowej napary i odwary z tej rośliny stosowano przy grypie, zapaleniu gardła i krtani oraz pomocniczo u chorych na gruźlicę. Obecnie w aptekach można kupić suszone kwiaty i korzeń pierwiosnka. Zawarte w nich substancje mają działanie wykrztuśne, uspokajające, moczopędne i wzmacniające. Kwiaty i liście można wykorzystywać do przyrządzania wiosennych sałatek (zawierają dużo witaminy C).
Pierwiosnki spotyka się głównie na niżu i w regionach podgórskich. Roślina ta nie jest zbyt wymagająca, ale najlepiej rośnie w miejscach słonecznych lub lekko zacienionych, na glebie żyznej, wilgotnej i przepuszczalnej (piaszczysto-gliniastej).