W niewielkiej doniczce na balkonie lub tarasie można uprawiać wiele kolorowych gatunków sezonowych. Oto te, które nigdy nie zawiodą.
Dobór roślin do donic należy uzależnić przede wszystkim od nasłonecznienia. Większość kwitnących gatunków przeznaczona jest na miejsca dobrze nasłonecznione, czyli na tarasy znajdujące się od południowej lub południowo-zachodniej strony budynku. Wiosną zarówno w cieniu, jak i w słońcu w balkonowych skrzynkach świetnie wyglądają nie tylko gatunki cebulowe, lecz także odporne na przymrozki bratki. W kwietniu przychodzi pora na pierwiosnki (Primula) i stokrotki (Bellis). Wszystkie te rośliny można sadzić pojedynczo i tworzyć z nich wielobarwne kompozycje w dużych donicach albo skrzyniach. Zestawienie kilku gatunków gwarantuje, że gdy jedna roślina przekwitnie, inna w tym czasie zachowa efektowny wygląd.
Po 15 maja, czyli po tzw. “zimnych ogrodnikach”, gdy mija już niebezpieczeństwo pojawienia się przymrozków, wreszcie można sięgnąć po to, co będzie zdobiło balkon i taras przez całe lato. Od strony nasłonecznionej sadzimy niezawodne pelargonie, petunie, werbeny, lobelie, bakopy oraz plektrantusy. Obficie podlewane i nawożone rozweselą otoczenie domu.
Doskonałym urozmaiceniem kompozycji z kwitnących roślin sezonowych są gatunki o ozdobnych liściach. Nie zapominajmy o nich, gdyż tworzą doskonałe tło dla kwiatów. Zwisające pędy plektrantusa o nakrapianych liściach dodatkowo wydzielają przyjemny, cytrynowy zapach, który odstrasza komary. Stalowe liście czyśćca nie tracą urody do późnej jesieni.
Chcąc uzyskać zdrowe i długo kwitnące okazy trzeba zadbać o nie od samego początku, czyli od momentu sadzenia. Na dno pojemnika warto wsypać warstwę drenażu, potem uzupełnić podłożem odpowiednim dla wybranych gatunków roślin. Kupione okazy często są nawiezione. Dlatego zasilanie preparatami przedłużającymi kwitnienie oraz rozwój masy liściowej możemy zacząć po 2-3 tygodniach od posadzenia kwiatów. Przez całe lato rośliny regularnie podlewamy i zasilamy nawozami.
Kompozycja w cienistym miejscu nie musi być pozbawiona kolorów. Wiele gatunków znosi, a nawet preferuje takie warunki. Niezawodny jest bluszcz pospolity (Hedera helix), którego pędy zwisają i tworzą ładne tło dla roślin kwitnących. Roślinami o ozdobnych liściach, które można sadzić w cieniu to funkie (Hosta), barwinek pospolity (Vinca minor), bluszczyk kurdybanek (Glechoma hederacea), plektrantus (Plectrantus) i runianka japońska (Pachysandra terminalis).
W cieniu sadzi się również cyklameny perskie (Cyclamen persicum), fuksje (Fuchsia), niecierpki (Impatiens), begonie bulwiaste (Begonia), pierwiosnki (Primula) i niezapominajki (Myosostis).