Coraz wyższe temperatury, rozmarzająca gleba i intensywne słońce – wiosenna aura sprzyja rozwojowi nie tylko pięknych okazów w ogrodzie, lecz także wszystkich nieproszonych gości. Już pod koniec marca możesz zauważyć, że w niektórych miejscach pojawiły się chwasty, owady, a nawet grzyby. Zobacz, kiedy należy je zwalczać i jak to robić.
Artykuł sponsorowany
O tym, kiedy trzeba zacząć jakiekolwiek działania związanie z ochroną roślin w ogrodzie, decydują przede wszystkim obserwacje. Jeśli zauważysz, że na Twoich drzewach owocowych, warzywach czy innych okazach zaczęły gromadzić się mszyce, bądź inne owady w coraz większej ilości, możesz rozpocząć opryski. Wczesna wiosna to także doskonały czas do użycia preparatów zapobiegających rozwojowi grzybów, np. mączniaka prawdziwego. Chcesz wiedzieć, które preparaty będą najlepsze i jak ich używać, aby nie uszkodzić roślin? Poznaj najważniejsze wskazówki.
Chwasty na trawniku – jak je zwalczyć?
Chwasty bardzo szpecą murawę, a dodatkowo – z każdym kolejnym miesiącem – wpływają na wymieranie kolejnych źdźbeł. Na przydomowych trawnikach rosną dwa rodzaje chwastów:
- chwasty jednoliścienne – czyli dziko rosnące trawy, np. perz, włośnica sina czy kupkówka pospolita. Możesz poznać je po tym, że tworzą jednolite, zbite kępy, wyróżniające się na tle zasianej przez Ciebie trawy kolorem;
- chwasty dwuliścienne – to rośliny, które nie należą do jednego gatunku. Najczęściej w ogrodach wyrastają: rdest ptasi, mniszek pospolity, mlecz polny, bylica pospolita czy koniczyna. Tego rodzaju chwasty bardzo łatwo rozpoznać, ponieważ wytwarzają kwiaty i są zazwyczaj wyższe niż trawa.
Nieproszonych gości na trawniku powinno się zwalczać za pomocą roztworu – w jego skład wchodzi woda oraz stężony preparat na chwasty.
Aby zwiększyć skuteczność produktu zwalczającego chwasty na trawniku, rozprowadź preparat na skoszonej, krótkiej trawie (maksymalnie 7 dni po skoszeniu).
Owady w ogrodzie – jakie są sposoby na mszyce i mączliki?
Pszczoły lub trzmiele, które nie zawsze są chętnie widziane w przydomowych ogrodach są pożyteczne, gdyż zapylają rośliny. Niestety pojawienie się pewnych owadów na działce może przynieść bardzo dużo szkód. Największą uwagę trzeba zwracać przede wszystkim na:
- mączliki – czyli pluskwiaki, które wyglądają jak białe muszki. Owady te wysysają sok z liści, powodując ich żółknięcie oraz zwijanie. Dodatkowo oblepiają rośliny rosą miodową, a ta może doprowadzić nawet do zwiędnięcia okazu;
- mszyce – czyli niewielkie pluskwiaki; również wysysają sok z liści i wydalają go w postaci szkodliwej dla roślin spadzi. Mszyce hamują wzrost okazów i powodują ich więdnięcie.
Najlepszym sposobem na zwalczenie nieproszonych owadów w ogrodzie jest zastosowanie oprysków. Pamiętaj jednak, aby robić to uważnie. Jeśli użyjesz zbyt dużego stężenia preparatu, możesz uszkodzić delikatne drzewa owocowe czy warzywa.
Wyrabiając roztwór na zwalczanie owadów, zwróć uwagę przede wszystkim na dawkowanie. Zalecaną ilość produktu rozrabianego w wodzie znajdziesz na etykiecie opakowania. Zazwyczaj stężenie nie może przekraczać 1% całego roztworu, czyli 10 ml produktu na 1 l wody.
Grzyby na roślinach – jak zabezpieczyć okazy przed mączniakiem prawdziwym?
Duża wilgotność i dodatnie temperatury sprzyjają rozwojowi grzybów. Choć najczęściej atakują rośliny osłabione (np. po nieprawidłowym cięciu), mogą występować także na zdrowych okazach. Grzybem, który każdemu ogrodnikowi sprawia zawsze najwięcej problemów, jest mączniak prawdziwy – atakuje zarówno drzewa liściaste, krzewy ozdobne, rośliny owocowe, warzywa, jak i byliny czy kwiaty. Możesz go rozpoznać po białym nalocie na liściach, pędach, pąkach i owocach.
Jedyną, skuteczną metodą zapobiegającą powstawaniu mączniaka prawdziwego okazuje się zastosowanie środka ochronnego roślin Ziemovit jeszcze przed wytworzeniem się grzybni.
Produkty zwalczające mączniaki są bezpieczne nawet dla najbardziej delikatnych roślin, owoców i warzyw. Możesz więc rozprowadzać je na drzewach owocowych lub ziołach.
Więcej porad dotyczących wiosennej pielęgnacji roślin w ogrodzie znajdziesz na www.ziemovit.pl.