Drzewka cytrusowe kojarzą się z krajami tropikalnymi. Nie ma jednak przeszkód, żeby uprawiać je w naszych domach. Ich pielęgnacja jest dość mało skomplikowana.
Najczęściej uprawianym gatunkiem wśród cytrusów jest drzewo pomarańczowe. Ojczyzną tej rośliny są Chiny i wschodnie regiony Azji. Największe plantacje znajdują się obecnie w Brazylii, w Chinach oraz w USA (głównie w stanie Kalifornia i Floryda). Drzewo pomarańczowe znajduje się na pierwszym miejscu wśród gatunków owocowych uprawianych na świecie. I choć w naszym klimacie owoce nie zawsze się pojawiają (a gdy już roślina je wyda, są one nieduże i nie zawsze smaczne), sam krzew jest bardzo efektowny. Warto uprawiać cytrusy w donicach, gdyż są niewątpliwą ozdobą ogrodu zimowego, oszklonej werandy lub salonu.
Cytrusy w warunkach domowych mogą żyć nawet kilkadziesiąt lat. Roczny przyrost korony wynosi ok. 20 cm. Aby rośliny były gęste i miały ładny kształt, trzeba je formować.
Na tarasie
Latem drzewko cytrusowe może stać na zewnątrz. Wystawiamy je w drugiej połowie maja, po zimnej Zośce. Ustawiamy w miejscu ciepłym, słonecznym i osłoniętym od wiatru. Taka roślina pasuje do ogrodów w stylu śródziemnomorskim. Dobrze wygląda w glinianej donicy. Jeśli jest bardzo duża, donicę można umieścić na drewnianej podkładce z kółkami, która ułatwia przenoszenie.
Drzewko cytrusowe może być elementem kompozycji żwirowej rabaty. Ładnie wygląda w pobliżu kwitnących pelargonii, fioletowej szałwii i wonnej lawendy. Można je wyeksponować na tle bukszpanu, wspinającej się po pergoli winorośli oraz w towarzystwie innych egzotycznych roślin uprawianych w pojemnikach (np. agawy, oliwki).
Sadzonki można kupić w sklepach stacjonarnych lub przez internet – np. specjalizujących się w sprzedaży roślin egzotycznych, takich jak Rośliny Egzotyczne.
Wymagania i uprawa
- podłoże – próchniczne, przepuszczalne (drenaż), lekko kwaśne
- stanowisko – słoneczne i ciepłe (od marca do października)
- nawadnianie – umiarkowane (ilość potrzebnej wody zależy od odmiany); większość potrzebuje lekko wilgotnej ziemi, ale nie można dopuścić do zalegania wody w doniczce (lepiej je przesuszyć niż zalać); latem powinno się zraszać roślinom liście (najlepiej wieczorem, aby nie dopuścić do poparzenia blaszek); od października do marca podlewamy cytrusy sporadycznie
- stan spoczynku cytrusów trwa od października do kwietnia; w tym czasie należy je przenieść w chłodne miejsce, gdzie temperatura utrzymuje się w granicach 10-15° C; warto wiedzieć, że temperaturę należy obniżać stopniowo, aby nie dopuścić do opadania liści u roślin
- nawożenie – w okresie od marca do października, preparatami do roślin cytrusowych; w okresie spoczynku roślin nie nawozimy
- przesadzanie – młode okazy raz w roku, starsze egzemplarze co 2-3 lata
Dodatkowe zabiegi
Drzewka cytrusowe dobrze znoszą cięcie. Dlatego jeśli chcemy, by się zagęściły, wiosną pędy można skrócić nawet o 1/3 długości.
Ciekawe odmiany
W sprzedaży dostać można drzewka różniące się barwą i kształtem liści – są odmiany o blaszkach nakrapianych (np. pomarańcza ‘Moro’ i ‘Variegata’), żółtozielonych, dwukolorowych (np. cytryna ‘Variegata’), ciemnozielonych (np. cytryna ‘Lunario’) lub wydłużonych (np. pomarańcza ‘Salicifolia’). W zależności od odmiany rośliny różnią się tempem wzrostu, wielkością, kształtem i smakiem owoców.
Kwiaty niektórych drzewek cytrusowych wydzielają przyjemny zapach. Wśród nich szczególnie wyróżnia się cytryna ‘Florentina’, która w sprzyjających warunkach zakwita nawet 4 razy do roku, a jej kwiaty pachną bardzo ładnie.
Co na początek
Sadzonkę można kupić już za 40-150 zł. Duże drzewka są znacznie droższe (ceny dochodzą nawet do kilkuset zł). Pamiętajmy, że cytrusy to delikatne rośliny, które nie znoszą zimna. Lepiej nie transportować ich podczas mrozów. Dlatego zamawiając sadzonkę, np. w sklepie internetowym, weźmy pod uwagę czas i warunki dostawy.
Najłatwiejsze w uprawie cytrusy to drzewka pomarańczowe, cytryny i limonki. Dość mało kłopotliwa jest uprawa grapefruitów i pomelo. Najbardziej wymagające i kapryśne są mandarynki.