Podwyższona wiosenna rabata ożywiająca słoneczne miejsce w ogrodzie.
Łukowata rabata wypełniona została prawie wyłącznie roślinami cebulowymi. Z przodu znajdują się rośliny niższe, a z tyłu wyższe. Kontrastowe i żywe kolory rozweselają cały ogród. Królują tu intensywnie różowe hiacynty oraz żółte narcyzy. Za narcyzami widać białe, egzotyczne kwiaty. Cebule posadzono szerokimi pasami, dzięki temu kwiaty wyglądają bardzo efektownie. Rabata znajduje się w regionie o łagodnym klimacie, dlatego obwódka z paproci ma żywozieloną barwę.
Co tu rośnie?
- Hiacynt (Hiacynthus) – roślina cebulowa kwitnąca od marca do maja na biało, niebiesko, różowo, fioletowo, kremowo lub czerwono. Dorasta do około 30-40 cm wysokości. Wytwarza kwiatostan złożony z małych dzwonkowatych, intensywnie pachnących kwiatów. gatunek ten najlepiej rośnie na żyznej, piaszczystej i przepuszczalnej glebie o odczynie obojętnym w słonecznym lub lekko zacienionym miejscu.
- Narcyz (Narcissus) – roślina cebulowa osiągająca 60 cm wysokości. Kwitnie na biało lub żółto w kwietniu i maju. Lubi żyzne, przepuszczalne podłoże o obojętnym odczynie i słoneczne stanowisko.
Co można zmienić?
Pas białych kwiatów za żółtymi narcyzami można zamienić na pas tulipanów. Rośliny te mają takie same wymagania w stosunku do stanowiska i podłoża co hiacynty i narcyzy. Delikatną paproć można wymienić na irgę poziomą (Cotoneaster horizontalis) lub zimozielony barwinek pospolity (Vinca minor).