Dwie kolorowe długie rabaty pełne wysokich bylin o mocnych barwach. Oddzielone zostały ścieżką z trawnika prowadzącą do drewnianej ławki pod żywopłotem.
Po dwóch stronach ścieżki znajdują się dwie podobnie zaprojektowane rabaty. Rośliny rosną w luźnych, większych i mniejszych kępach. Przeplatają się ze sobą. Z przodu posadzone zostały gatunki niższe, zaś w środku i z tyłu wyższe. Poza kwitnącymi bylinami posadzone tu zostały kępy roślin o ozdobnych liściach (burak o wielkich liściach, zwiewne miskanty). Dzięki nim kompozycja nieco się uspokaja.
Większość rosnących tu gatunków nie jest specjalnie wymagająca w pielęgnacji i może rosnąć na przeciętnym, niezbyt wilgotnym podłożu. Jedynie dalie wymagają wykopywania jesienią, gdyż nie zimują w Polsce w gruncie. Kolorystycznie rośliny zostały przemieszane. Kontrastowe zestawienia żółtego z błękitem, różem i oranżem sprawiają że całość jest żywa i wesoła. Rabata ta została sfotografowana późnym latem. Kwitną już bowiem okazale dalie, jeżówki oraz rudbekie. W kępie czerwonych maków widać dojrzałe makówki.
Co tu rośnie?
Dalia (Dalia) – bylina wymagająca wykopywania na zimę. Zależnie od odmiany 0,2-1,5 m wysokości. Lubi podłoże przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne, stanowisko słoneczne lub lekko zacienione. Kwitnie od drugiej połowy sierpnia do października.
Jeżówka (Echinacea) – bylina dorastająca do 0,8-1,0 m wysokości. Lubi podłoże piaszczysto-gliniaste, lekko wilgotne. Stanowisko słoneczne. Kwitnie od sierpnia do października.
Dzielżan (Helenium) – bylina osiągająca od 0,4 do 0,9 m wysokości. Preferuje podłoże lekkie i żyzne, umiarkowanie wilgotne oraz stanowisko słoneczne. Kwitnie od sierpnia do października.
Rudbekia (Rudbeckia) – bylina dorastająca do wysokości 0,4-0,6 m wysokości. Rośnie na każdej, umiarkowanie suchej ogrodowej glebie, na słonecznym stanowisku lub w miejscu lekko zacienionym. Kwitnie od sierpnia do października.
Mak (Papaver) – roślina jednoroczna lub dwuletnia osiągająca od 0,3 do 0,9 m wysokości. Ma niewielkie wymagania glebowe, znosi duże przesuszenie podłoża. Najlepiej rośnie w pełnym słońcu. Kwitnie od czerwca do sierpnia.
Chaber (Centaurea) – roślina jednoroczna, dwuletnia lub bylina. Osiąga od 0,4 do 0,8 m wysokości. Lubi podłoże przepuszczalne i suche oraz słoneczne stanowisko. Kwitnie od maja do sierpnia.
Ostróżka (Delphinium) – bylina dorastająca zależnie od odmiany do 0,8-1,8 m wysokości. Lubi podłoże żyzne, przepuszczalne i wilgotne o odczynie zasadowym oraz stanowisko słoneczne i osłonięte. Kwitnie od czerwca do lipca; po przycięciu powtarza kwitnienie we wrześniu.
Przegorzan (Echinops) – bylina osiągająca 1 metr wysokości. Najlepiej rośnie na suchym i piaszczystym podłożu, w słonecznym miejscu. Kwitnie od lipca do września.
Co dodać, co zmienić?
Na rabacie skomponowanej w podobny sposób w słonecznym miejscu mogłyby znaleźć się jeszcze żółte nawłocie (Solidago), rozchodniki okazałe (Sedum spectabile) o dekoracyjnych kwiatach i liściach oraz różnobarwne krwawniki (Achillea). Jeśli ktoś chce uniknąć uciążliwego wykopywania jesienią karp dalii, może zastąpić ten gatunek sadząc róże kwitnące na żółto, różowo lub czerwono albo wysokie astry nowobelgijskie lub nowoangielskie kwitnące przez całą jesień.