Bylina lub roślina dwuletnia osiągająca 1-4 metra wysokości. Rozmnaża się wyłącznie przez wysiew nasion. Zakwita w 3-5 roku życia. Pochodzi z Kaukazu. Była traktowana jako roślina pastewna. Została przeniesiona do krajów we wschodniej i środkowej Europie, skąd sama dalej się rozprzestrzeniła. Ma wysoką, pustą w środku łodygę, na której osadzone są skrętolegle, wielkie, pierzaste liście osiągające nawet 1,5 m długości. Kwiaty zebrane są w wielkie baldachy średnicy 50 cm. Płatki mają kolor biały lub są zaróżowione. Palowy korzeń rozrasta się na głębokość 2 metrów.
Wszystkie części barszczu Sosnowskiego (liście, łodyga, korzenie) pokryte są gruczołami zawierającymi sok z toksyczną furanokumaryną. Substancja ta w zetknięciu ze skórą człowieka i po uaktywnieniu się dzięki promieniom ultrafioletowym powoduje silne oparzenie. Jej moc zwiększa się przy wysokiej temperaturze powietrza i wilgotności. Objawy poparzenia barszczem to zaczerwienienie skóry i powstające na jej powierzchni pęcherze z płynem surowiczym.
W Polsce istnieje zakaz uprawiania, rozmnażania i sprzedaży barszczu Sosnowskiego; jest on zwalczany. Rośnie na miedzach, polach uprawnych, przy drogach, na brzegach zbiorników wodnych, a także w lasach. Zarówno w miejscach słonecznych, jak i zacienionych.
Zdjęcia: 123RF
One thought on “Barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi)”
Piękne rośliny dziękuję za wspaniałe wskazówki !!!