Wesoła rabata z ciepłych kolorów doskonale pasuje zarówno na miejskie skwery, jak i do ogrodu. Kompozycja z aksamitek, celozji, żeniszków i szałwii będzie dekoracyjna przez całe lato.
Słoneczny fragment ogrodu przeznaczono do uprawy roślin sezonowych, które kwitną bardzo obficie i mają żywe kolory. Obok kulistych, formowanych bukszpanów, które przez cały rok wyglądają identycznie na rabacie posadzone zostały rośliny dużymi plamami. Dzięki temu kompozycja jest uporządkowana. Ze względu na jaskrawe kolory kwiatów i kontrastowe zestawienia, wcale nie jest nudna.
Co tu rośnie?
- Aksamitki (Tagetes) – rośliny sezonowe, które w zależności od gatunku i odmiany osiągają 0,15-0,75 m wysokości. Najlepiej rosną na przepuszczalnym, żyznym podłożu na słonecznym lub półcienistym stanowisku. Kwiaty aksamitek rozwijają się od czerwca do października. Są żółte, pomarańczowe lub białe.
- Celozja (Celosia) – dorasta do 0,3 m wysokości. Najlepiej rośnie na przepuszczalnym, umiarkowanie wilgotnym podłożu w miejscu słonecznym lub półcienistym. Kwitnie od czerwca do września. Nadaje się do sadzenia przy brzegu rabaty. Najlepiej wygląda w większych grupach.
- Żeniszek meksykański (Ageratum houstonianum) – osiąga 0,2-0,3 m wysokości. Ma fioletowe, różowe lub białe kwiaty (w zależności od odmiany), które rozwijają się od czerwca do października. Żeniszek najlepiej rośnie na próchnicznym, przepuszczalnym, umiarkowanie wilgotnym podłożu w słońcu lub lekkim cieniu.
- Szałwia (Salvia) – dorasta do 0,5-0,8 m wysokości, w zależności od gatunku i odmiany. Kwitnie na biało, fioletowo lub czerwono. Doskonale rośnie w pełnym słońcu, nawet na suchym i piaszczystym podłożu.
- Bukszpan wieczniezielony (Buxus sempervirens) – zimozielony krzew liściasty osiągający 4 m wysokości. Najlepiej rośnie na żyznym, zasadowym podłożu; toleruje zarówno słoneczne, półcieniste, jak i cieniste stanowisko. Doskonale znosi cięcie i jest jednym z najczęściej wykorzystywanych gatunków do tworzenia topiarów i formowanych żywopłotów w ogrodach.
Co można zmienić?
Zamiast roślin sezonowych przy kulistych bukszpanach można posadzić byliny, które będą ozdobą ogrodu przez wiele lat. Wysokie aksamitki można zamienić na jeżówki (Echinacea) ‘Aloha’ o żółtych koszyczkach kwiatowych rozwijających się przez całe lato. Zamiast fioletowej i białej szałwii w środkowej części rabaty wystarczy zasadzić kępy lawendy wąskolistnej (Lavandula angustifolia) lub kocimiętki Faassena (Nepeta xfaassenii). Niebieskie żeniszki z powodzeniem zastąpi penstemon bródkowy (Penstemon barbatus) ‘Blue’ osiągający 0,3 m wys., a czerwoną celozję penstemon bródkowy ‘Rose Red’ o podobnych rozmiarach.