Dzień Ziemi to czas na uświadomienie sobie, jak ważne jest zachowanie różnorodności biologicznej na planecie, na której żyjemy. W jaki sposób my sami, na co dzień możemy dbać o Ziemię?
Ogrodnicy to szczególna grupa osób, która ma wpływ na to, co dzieje się z owadami, drobnymi zwierzętami, glebą czy roślinami. Choć działamy zwykle na małym skrawku ziemi, to jednak należy sobie uświadomić, że niektóre nasze działania mogą oddziaływać na większy obszar.
Zacznijmy od gleby
Aby zachować bioróżnorodność gleby należy ograniczyć: stosowanie nawozów mineralnych (wykorzystywać nawozy organiczne, np. kompost), nieuzasadnione wapnowanie gleby (nie poprzedzone badaniem gleby), sadzenie roślin w monokulturze.
Pamiętajmy, że przy uprawie niektórych grup roślin można sięgać po preparaty mikoryzowe. Zakładając ogród warzywny, grządkę z truskawkami lub zakątek ziołowy, warto stosować tzw. współrzędną uprawę roślin. Dzięki niej, w naturalny sposób, możemy odstraszyć szkodniki roślin, bez konieczności stosowania pestycydów. Grządka, która składa się z różnych gatunków roślin wygląda przy tym dużo bardziej efektownie, niż obsadzona wyłącznie pomidorami lub sadzonkami truskawek.
Chrońmy owady zapylające
Starajmy się nie stosować środków chemicznych w ogrodzie; jeśli to możliwe ze szkodnikami roślin walczmy wykorzystując metody mechaniczne lub ekologiczne preparaty, które są dostępne w marketach i sklepach ogrodniczych. Jeśli musimy zastosować środek chemiczny, dokładnie przeczytajmy ulotkę (ważna jest dawka, a także pora dnia stosowania – poza oblotem pszczół).
Dobrym sposobem na przywabienie do ogrodu owadów zapylających jest zbudowanie dla nich małego domku lub hotelu.
Obieg materii
Wszystko to, co zgrabimy, zetniemy, wyrwiemy wrzucajmy na kompost. Ścięta trawa, suche liście, nie porażone przez choroby resztki roślin oraz resztki organiczne z kuchni to materiał, z którego uzyskać możemy podłoże bogate w substancje pokarmowe i cenną próchnicę. Kompost można wykorzystać przy sadzeniu nowych okazów w ogrodzie, do nawożenia i ściółkowania.