Miejski ogród to najczęściej niewielka przestrzeń, na której trzeba zmieścić kilka wnętrz o różnych funkcjach. Dobieramy do niego rośliny o powolnym wzroście i karłowe.
Przestrzeń w małym miejskim ogrodzie najlepiej rozdzielić na prostokątne lub kwadratowe wnętrza, aby dobrze wykorzystać każdy skrawek ziemi. Nawierzchnie i mała architektura w jasnych, zimnych barwach optycznie powiększą całość. Jeśli nie chcemy tracić miejsca na rabaty – krzewy, byliny i rośliny sezonowe posadźmy w pojemnikach.
Jasnoszary, kolisty taras wyposażony został w białe, składane meble. W razie potrzeby stolik i krzesło można złożyć, a w jego miejscu ustawić piaskownicę dla dzieci lub dmuchany basen. Rolę rabaty pełni podwyższona donica z elegancką i modną plecionką. Białe kwiaty optycznie powiększają przestrzeń i ładnie kontrastują z ciemną zielenią liści.
Biało niebieskie patio jest przestronne i eleganckie. Narożna kanapa przyciąga uwagę i nie zabiera zbyt dużo miejsca. Niewielkie oczka wodne zbudowano w każdym z czterech narożników. W wodzie odbijają się rośliny i niebo; podobnie jak w lustrach. Egzotyczne oleandry w polskim klimacie można zastąpić kwitnącymi przez całe lato krzewami róż.
Piętrowy układ w ogrodzie sprawia, że jego przestrzeń wydaje się większa. Pozwala też podzielić posesję na dwa zakątki o oddzielnych funkcjach. Nawet niewielkie rośliny posadzone na wysokości 1,5-2 metrów będą przypominać duże krzewy i osłaniać wnętrze ogródka od sąsiadów.
Patio wyłożone w całości nawierzchnią nieprzepuszczalną zostało częściowo zadaszone. Dzięki temu można w nim wypoczywać zarówno podczas dobrej pogody, jak i w czasie deszczu. Rośliny sezonowe w pojemnikach można dowolnie przestawiać, a kompozycje zmieniać co sezon, według swoich upodobań. Na tak małej przestrzeni ciekawie wyglądają odmiany szczepione na pniu, które przypominają małe drzewka.
Miejski ogród z trzema wnętrzami pod koroną sosny. Zastosowano tu jasne kolory nawierzchni, by optycznie powiększyć przestrzeń. Dzięki niewielkiej ilości gatunków roślin kompozycja wydaje się lekka i nie przeładowana.
Ogród minimalistyczny i mało wymagający. Strzyżony żywopłot doskonale izoluje przestrzeń do grillowania od ulicy lub sąsiadów.
Na małej przestrzeni posadzono miniaturowe drzewka, a mur obsadzono roślinami pnącymi, aby zyskać jak najwięcej miejsca na letnie biesiady.
Propozycja dla osób, które kochają kwiaty. Wysokie malwy wypełniają wąską donicę pod murem. W donicach ustawiono rośliny o zwisającym pokroju, które zakrywają mało efektowny mur. Dzięki temu osoby siedzące przy stole obserwują głównie zieleń.
Karłowe drzewko na podwyższonej rabacie wydaje się większe niż jest w rzeczywistości i zapewnia przyjemny cień.
Przy drewnianym tarasie, na wprost wyjścia z domu powstała kaskada. Dzięki temu widok z domu i tarasu jest zawsze atrakcyjny. W przestrzeniach między kamieniami posadzone zostały byliny i karłowe gatunki krzewów.
Zakątek z trawami ozdobnymi, w które wtapia się półkolista ławka. Dobre rozwiązanie na słoneczne i ciepłe stanowisko.
Zaciszny ogródek miejski w cieniu – pełen kolorowych bylin i bujnej zieleni. Leżak ustawiony na placyku z naturalnej cegły to dobre miejsce do wypoczynku. Szum wody spływającej z kaskady słychać w całym ogródku.
Słoneczny ogródek podzielono na dwie części – jedna to zielony kawałek murawy przy tarasie, a druga to rabata w kształcie prostokąta. Wielkie donice urozmaicają przestrzeń i dodają jej tajemniczości.
Mieszanka kolorowych kwiatów sezonowych ustawionych w nieładzie przypomina wiejski przedogródek.
W małym miejskim ogrodzie ważny jest każdy detal. Prostokątne betonowe płyty ozdobione zostały rysunkami z szablonów.